Wiadomości

Dziesiątki tysięcy wniosków o świadczenie z programu Rodzina 500 Plus

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Do godz. 7:30 rano złożono już ponad 50 tys. wniosków online o przyznanie środków z programu Rodzina 500 plus i prawie 10 tys. z programu Dobry start – poinformował w poniedziałek wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

– O północy byliśmy na dyżurze w ministerstwie, ten początek był rewelacyjny. W ciągu pierwszych 20 minut wpłynęło 6 tysięcy wniosków – podkreślił Szwed. Jak ocenił, „to są bardzo dobre dane”.

Od 1 lipca można składać online wnioski o świadczenie z programu Rodzina 500 Plus. Świadczenie przysługuje na wszystkie dzieci bez względu na dochody rodziny. Każdy, kto chce złożyć wniosek przez internet, może to zrobić za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia lub platformy usług elektronicznych ZUS.

Wnioski drogą papierową będzie można składać od 1 sierpnia.

W przypadku złożenia wniosku w okresie lipiec–wrzesień świadczenie zostanie przyznane z wyrównaniem od 1 lipca. Złożenie wniosku po 30 września będzie oznaczać przyznanie świadczenia od miesiąca złożenia wniosku – bez wyrównania za poprzednie miesiące.

Do tej pory świadczenie 500 plus na pierwsze dziecko przysługiwało tylko tym rodzinom, w których dochód nie przekraczał 800 złotych na osobę lub 1200 złotych w przypadku wychowywania dziecka niepełnosprawnego. Teraz kryterium dochodowe znika. Po rozszerzeniu programu Rodzina 500 plus będzie mogło skorzystać z niego 6,8 mln dzieci. Wcześniej korzystało ponad 3,6 mln dzieci.

Z danych Centrum Informacyjnego Rządu wynika, że od 1 kwietnia 2016 r., czyli od momentu uruchomienia programu, przeznaczono na niego około 70 mld zł (stan na marzec 2019 r.). Po zmianach w 2019 r. na program trzeba będzie przeznaczyć ok. 31 mld zł, a w 2020 r. – ok. 41 mld zł.

Od poniedziałku można też drogą online składać wnioski o tzw. wyprawkę szkolną w ramach programu Dobry Start. Świadczenie jest przyznawane w wysokości 300 zł i przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, mogą otrzymać świadczenie do ukończenia przez nie 24 lat.

Zgodnie z szacunkami w 2019 r. program będzie kosztował 1,442 mld zł.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!