Wiadomości

Dzień Polski w Mińsku zgromadził w stolicy Białorusi tysiące ludzi

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Przez całą niedzielę w centrum stolicy Białorusi panuje polski klimat: można skosztować dań polskiej kuchni, kupować polskie książki, słuchać polskiego jazzu i grać w polskie gry. Impreza została zorganizowana przez ambasadę RP i Instytut Polski w Mińsku we współpracy z władzami białoruskiej stolicy i Łodzi, która jest miastem partnerskim Mińska.

Ambasador Polski na Białorusi Artur Michalski zwracając się do zebranych przypomniał, że Polska obchodzi w tym roku 100-lecie odzyskania niepodległości.

Tadeusz Strużecki, przewodniczący Białoruskiej Fundacji Kultury mówi, że dzięki takim imprezom Białorusini lepiej poznają polską kulturę, historię a nawet kuchnię. Z kolei białoruski dziennikarz Walera Kalinowski zauważył, że Polskę chce poznać coraz więcej młodych ludzi.

Uroczystości rozpoczęły się wczesnym popołudniem od występów Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Hajnówki i zespołów tańców i pieśni ludowych działających przy organizacjach polskich na Białorusi, a program przewiduje cały szereg imprez dla dzieci i dorosłych. Do dyspozycji gości jest miasteczko dla dzieci, warsztaty kulinarne, a także liczne punkty, w których można spróbować tradycyjnych polskich dań, jak żurek czy bigos.

Organizatorzy podkreślają, że „piknikowa” formuła imprezy ma zachęcić do udziału jak największą liczbę gości, także tych, którzy znajdą się na mińskim Górnym Mieście przypadkowo.

Dzień Polski w Mińsku jest jedną z wielu imprez przygotowanych w tym roku przez Ambasadę Polski i Instytut Polski w Mińsku które mają pokazać jak najszerzej nasz kraj w stulecie odzyskania niepodległości.

/Telewizja Republika, Facebook, Twitter/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!