Felietony

Dzieci z Wędziagoły chcą uczyć się języka polskiego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Polskiej Bibliotece w Wędziagole została otwarta sobotnia szkółka języka polskiego. Chęć nauczenia się języka swoich przodków wyraziło dziesięcioro dzieci – pisze portal L24.lt.

Wędziagoła to miasteczko na Litwie, w okręgu kowieńskim i w rejonie kowieńskim. W 2001 roku liczyło 946 mieszkańców. Niegdyś zamieszkałe ono było w 90-procentach przez Polaków, podobnie jak i wszystkie okoliczne tereny. Niestety, ziemie te po I wojnie światowej nie znalazły się w granicach II Rzeczypospolitej, a miejscowa ludność poddana została brutalnej lituanizacji. I oto zrodził się pomysł, skierowany do dzieci z Wędziagoły, by poznały język swoich przokdów.

Każdej soboty o godzinie 12.00 będą się tu odbywały lekcje, podczas których dzieci będą się uczyły języka polskiego, zapoznają się z polską literaturą piękną, będą grały w różnorodne gry, doskonaliły i rozszerzały nawyki obcowania w języku polskim. Dzieci, uczące się języka polskiego, będą też miały okazję zapoznać się i spotykać w bibliotece z uczniami z Polski, którzy często ją odwiedzają podczas podróży śladami bohaterów twórczości pisarzy, laureatów Nagrody Nobla – Henryka Sienkiewicza i Czesława Miłosza.

Na początku bieżącego roku szkolnego dziesięcioro dzieci wyraziło chęć uczenia się języka polskiego. 2 września odbyła się pierwsza lekcja, którą prowadziła nauczycielka Leonia Piotrowska.

Rozdała ona uczniom zeszyty i elementarze – mają służyć do nauki podstaw języka. Korzystając z pomocy technologii informacyjnych, nauczycielka zaprezentowała dzieciom materiał poglądowy. Wędziagolscy uczniowie uważnie słuchali tego, co mówiła nauczycielka, notowali w zeszytach. Poproszeni o powtórzenie nowo poznanych słów i zdań, poprawnie odpowiadali. Zapytani o to, skąd znają sporo polskich słów, mówili, że czasami słyszą, jak w języku polskim rozmawiają dziadkowie i rodzice.

Po lekcji pożegnaliśmy się do następnej soboty. Byliśmy mile zaskoczeni, że niespełna po godzinie kilkoro uczniów powróciło do Polskiej Biblioteki, prosząc nauczycielkę, o ile jest to możliwe, aby tego dnia jeszcze dodatkowo z nimi popracowała. To wydarzenie napawa nadzieją, że dzieci chcą się uczyć języka polskiego, im się to podoba…

Źródło i więcej zdjęć:

http://l24.lt/pl/oswiata/item/207176-dzieci-z-wedziagoly-chca-uczyc-sie-jezyka-polskiego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!