Wiadomości

Dworczyk: W drugiej połowie stycznia rozpoczniemy szczepienia m.in. seniorów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Z naszych obliczeń wynika, że jeszcze w drugiej połowie stycznia rozpoczniemy szczepienia przeciwko koronawirusowi grupy pierwszej, czyli m.in. seniorów – osób powyżej 60 roku życia – poinformował w piątek szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.

Dworczyk był pytany w piątek w TVN24, kiedy będą mogły zaszczepić się przeciwko koronawirusowi osoby spoza grupy zerowej, czyli medyków.

– Z naszych obliczeń wynika, że […] w drugiej połowie stycznia rozpoczniemy szczepienie grupy pierwszej, czyli seniorów, osób powyżej 60 roku życia […] oraz przedstawicieli pewnych grup m.in. służb mundurowych czy nauczycieli” – powiedział.

Jak mówił, pierwsze szczepionki są już w drodze.

– Monitorujemy oczywiście ten transport. (Szczepionki) trafią do jednej ze składnic Agencji Rezerw Materiałowych. Tam zostaną podzielone, przekazane firmom farmaceutycznym, z którymi mamy podpisane umowy na logistykę i przewiezione do 72 szpitali węzłowych, w których nastąpi szczepienie 27 grudnia – powiedział Dworczyk.

Dworczyk przypomniał, że pierwsza osoba będzie zaszczepiona w szpitalu MSWiA w Warszawie.

Szef kancelarii premiera był również pytany o to, kiedy będą mogły zaszczepić się osoby spoza grup priorytetowych. Odparł, że nie da się obecnie odpowiedzieć, kiedy to się stanie, ponieważ za dużo jest zmiennych, na które brak jest wpływu.

– Po pierwsze nie mamy pewności, jakie transporty szczepionek i kiedy do nas dotrą. Dlatego, że mamy deklaracje firmy Pfizer, że przez styczeń będzie co tydzień 300 tys. dawek do Polski trafiało, ale wiemy, że w pierwszym tygodniu styczniu ma szansę być zarejestrowana kolejna szczepionka. Być może ta liczba szczepionek już w styczniu wzrośnie – które będą trafiały do Polski – powiedział. Jak dodał, nie wiadomo też, “jaka będzie dynamika zgłoszeń do szczepień”.

Dworczyk wyraził nadzieję, że zacznie spadać liczba osób sceptycznie nastawionych względem szczepień.

– Wiemy, że im więcej będziemy wiedzieć o tych szczepionkach, o samym procesie szczepienia, tym więcej osób będzie podejmowało pozytywną decyzję – jeśli chodzi o szczepienie. Musimy sobie zdawać sprawę, że dla nasz wszystkich, to jest jedyna droga na opanowanie pandemii, jedyna droga do powrotu do normalności – przekonywał.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!