Wiadomości

Dworczyk: 25 stycznia rozpoczną się szczepienia populacyjne dla seniorów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

22.01 uruchomimy możliwość umawiania terminów i zapisów na szczepienia dla seniorów pow. 70 roku życia, a 25.01 rozpoczną się szczepienia populacyjne dla seniorów 70+ – poinformował szef KPRM Michał Dworczyk.

– Narodowy Program Szczepień wchodzi w bardzo istotną fazę – fazę przygotowania do masowych szczepień. Mamy ponad milion dawek szczepionki dostarczonych do Polski – stwierdził dziś na konferencji prasowej Michał Dworczyk.

– Do szpitali węzłowych trafiło 456 915 szczepionek. Jako zapas w Agencji Rezerw Materiałowych zachowujemy 50% szczepionek, żeby pacjent, który otrzyma 1. dawkę, miał gwarancję, że otrzyma też 2. bo dopiero po niej uzyskuje pełną odporność – dodał Dworczyk.

– Nie chcemy, aby pacjenci byli narażeni na problemy logistyczne ze strony producenta, dostaw do Polski i na problemy technologiczne po stronie producenta, stąd takie konserwatywne podejście do szczepień, które jest podyktowane troską o zdrowie pacjenta – podkreślił szef KRM.

– Zaczynamy 3. tydzień szczepień. W okresie świąteczno-noworocznym zaszczepionych zostało ok. 50 tys. osób, a w 2. tygodniu 150 tys. osób – poinformował Michał Dworczyk.

– Do końca tego tygodnia zostanie zaszczepionych 250 tys. osób – wówczas łącznie będziemy mieli ponad 450 tys. zaszczepionych Polaków. To są fakty i o tych faktach warto mówić – zapewnił minister Dworczyk.

– Warto wspomnieć o liczbie niepożądanych odczynów poszczepiennych – to 32 przypadki na 220 tys. Wszystko to delikatne przypadki, związane z zaczerwienieniem czy podwyższoną temperaturą i nikt nie został z tego powodu hospitalizowany – poinformował.

– Do 14.01, czyli do najbliższego czwartku, trwa zgłaszanie osób, które są w grupie 0, którzy są szczepieni w szpitalach węzłowych. Ta grupa liczy ok. milion osób. Zakładamy, że zaszczepi się z niej min. 700 tys. osób – mówił Dworczyk.

– Zgodnie z deklaracjami producentów, do końca marca otrzymamy 6 mln dawek, czyli będziemy mogli zaszczepić 3 mln Polaków. Niektóre emocjonalne wypowiedzi wprowadzają tylko niepotrzebną niepewność – poinformował szef KPRM.

– Rozpoczyna się bardzo ważny czas w #NarodowyProgramSzczepień – to czas uruchomienia Centralnej Rejestracji Pacjentów, czyli rozpoczęcia procesu dla osób z grupy 1 i rozpoczęcia masowych szczepień. 15.01 zostanie uruchomiona Centralna Rejestracja Pacjentów, czyli możliwość umawiania terminów szczepień dla seniorów pow. 80 roku życia. Natomiast w dniach 18-22.01 zostaną zaszczepieni przez zespoły wyjazdowe mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej – tłumaczył Dworczyk.

– 22.01 uruchomimy możliwość umawiania terminów i zapisów na szczepienia dla seniorów pow. 70 roku życia, a 25.01 rozpoczną się szczepienia populacyjne dla seniorów 70+ – dodał.

– Od 25.01 wszyscy seniorzy 70+ będą mogli się już szczepić w 6 tys. punktów w całej Polsce. Bardzo dobre informacje z DPS – blisko 70% mieszkańców zadeklarowało chęć zaszczepienia się między 18 a 22.01 – poinformował Dworczyk.

– Kolejny realizowany proces to organizacja dowozu osób z ograniczoną mobilnością do punktów szczepień. Do jutra wojewodowie będą wydawać decyzje i zostanie zorganizowany system, tak by każdy senior miał możliwość dojazdu do punktu szczepień – zauważył.

/KPRM/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!