Wiadomości

Dwa tysiące migrantów przybyło do Włoch w ciągu ostatnich dwóch dni

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Służby morskie odnotowują ponowny wzrost fali migracyjnej z wybrzeży Tunezji. Zauważa się, że od dawna nie notowano tak masowego napływu uciekinierów z Afryki w krótkim czasie. Do Włoch w ciągu ostatnich dwóch dni przybyło dwa tysiące migrantów.

W sobotę statki włoskiej marynarki i Straży Przybrzeżnej oraz organizacji pozarządowych, patrolujące Morze Śródziemne, wzięły udział w ośmiu operacjach niesienia pomocy ludziom na dryfujących łodziach i pontonach.

Na pokładzie jednostki Aquarius należącej do organizacji dobroczynnej SOS Mediterranee, która wraz z uratowanymi ludźmi wzięła kurs na port w Katanii na Sycylii, urodziło się dziecko jednej z migrantek. Chłopcu nadano imię Miracle (Cud).

Statek niemieckiej organizacji pozarządowej Sea Watch zabrał około 400 migrantów. Wcześniej wielu z nich rzuciło się z łodzi do morza na widok zbliżającej się straży libijskiej. Nie chcieli zostać przez nią zabrani z powrotem na wybrzeże Afryki.

W sycylijskim porcie Pozzallo, do którego w piątek portugalski okręt przywiózł prawie 300 uratowanych na morzu ludzi, doszło do próby wzniecenia buntu w tamtejszym ośrodku identyfikacji migrantów. Jest on przepełniony i, jak się podkreśla, znajduje się na granicy swych możliwości przyjmowania dalszych przybyszów. Niemal wszystkie przebywające tam osoby to Tunezyjczycy. Lokalne władze proszą o pomoc MSW.

Jak zauważono, w ostatnich dniach nasila się napływ migrantów, którzy wyruszają do Włoch z wybrzeży Tunezji. Na łodziach są nie tylko Tunezyjczycy, ale także obywatele krajów środkowej Afryki i Syrii.

Od początku tego roku do Włoch przybyło ponad 11 tys. migrantów. To o 79 proc. mniej w porównaniu z tym samym okresem 2017 roku. W ciągu pierwszych miesięcy zeszłego roku było ich 50 tysięcy. Liczba przybyłych migrantów spada jedenasty miesiąc z rzędu, czyli odkąd Libia, przy wsparciu władz włoskich, przystąpiła do walki z przemytem migrantów.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!