Wiadomości

Duńskie media: Rząd rezygnuje ze szczepienia preparatem Johnson&Johnson

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Władze Danii podjęły decyzję o wykluczeniu preparatu Johnson&Johnson z programu szczepień , w związku z przypadkami zakrzepów potencjalnie związanymi ze szczepionką.

Według mediów, w tym m.in. tabloidu BT, decyzja ma zostać ogłoszona wkrótce. Jeśli tak się stanie, ma to znacząco opóźnić duński program szczepień, nawet do jesieni.

Wykluczenie preparatu ma związek z bardzo rzadkimi przypadkami występowania zakrzepów połączonych z niską liczbą płytek krwi u niektórych szczepionych, zwłaszcza kobiet przed menopauzą. Wcześniej z podobnych powodów Dania zrezygnowała ze szczepienia preparatem AstraZeneca.

Mimo tego, Europejska Agencja Leków nie zmieniła swojej rekomendacji dla jednodawkowego preparatu, uznając że korzyści przewyższają ryzyko. EMA zastrzegła jednak, że ulotka szczepionki powinna uaktualnić informację o możliwych efektach ubocznych. Podobną decyzję podjęła amerykańska Agencja Żywności i Leków po tymczasowym wstrzymaniu szczepień z użyciem preparatu.

Jak pisze BT, mimo wykluczenia szczepionek z narodowego programu szczepień, Narodowa Rada Zdrowia orzekła w poniedziałek, że ci którzy chcieliby zaszczepić się tymi preparatami będą mogli to zrobić poza ramami centralnego programu.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!