Wiadomości

Duńczycy chcą zakazu noszenia burek

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ponad połowa Duńczyków chce wprowadzenia zakazu noszenia przez muzułmańskie kobiety burek i hidżabów w miejscach publicznych. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego dla duńskiego nadawcy publicznego DR.

Sondaż pokazuje, że 62 procent Duńczyków jest za wprowadzeniem całkowitego zakazu. Jedynie 23 procent respondentów chce, by muzułmanki nadal mogły nosić burki i hidżaby. 12 procent respondentów nie miało wyrobionego zdania.

Dyskusja na temat zakazu zakrywania twarzy przez kobiety trwa od kilku lat. Populistyczna duńska Partia Ludowa chce wystąpić z projektem wprowadzenia zakazu podczas jesiennej, inauguracyjnej sesji parlamentu. Za złamanie zakazu mogłaby grozić nawet kara więzienia.

Rzecznik prasowy Partii Ludowej powiedział duńskiej telewizji, że wynik sondażu jest oznaką poparcia dla stanowiska partii w tej sprawie i liczy, że inne partie poprą jej projekt. Krytycy zakazu twierdzą, że służyłby on dalszemu izolowaniu się muzułmańskich kobiet od duńskiego społeczeństwa.

Sondaż na zlecenie Danmarks Radio przeprowadziła w dniach 13-19 września firma Epinion na próbie ponad tysiąca dorosłych osób.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!