Wiadomości

Duda czy Trzaskowski? – sondaż United Surveys dla RMF FM i “Dziennika Gazety Prawnej”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W II turze wyborów prezydenckich chce wziąć udział ponad 65 proc. badanych – wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”. Według tego badania, walczący o reelekcję Andrzej Duda może liczyć na poparcie 46,8 proc. respondentów, a jego rywal Rafał Trzaskowski – na 45,9 proc. głosów.

Który z dwóch kandydatów walczących o prezydenturę może liczyć na zwycięstwo? W badaniu dla RMF FM i „DGP” lepszy wynik uzyskał walczący o reelekcję Andrzej Duda – chce głosować na niego 46,8 proc. respondentów. Jego przewaga nad Rafałem Trzaskowskim nie jest jednak duża – kandydat Koalicji Obywatelskiej może liczyć na 45,9 proc. głosów. Co ważne, 7,4 proc. badanych wciąż nie wie jeszcze, na kogo zagłosuje.

Jak w II turze zagłosują ci wyborcy, którzy w I turze oddali głos na Szymona Hołownię, Krzysztofa Bosaka, Roberta Biedronia i Władysława Kosiniaka-Kamysza? Według sondażu, zdecydowana większość wyborców Hołowni (70 proc.) chce głosować na Rafała Trzaskowskiego, a tylko 4 proc. z nich zamierza oddać głos na Andrzeja Dudę. Również większość wyborców Bosaka (70 proc.) zamierza poprzeć kandydata Koalicji Obywatelskiej. 30 proc. osób, które w I turze głosowały na kandydata Konfederacji, teraz chce poprzeć walczącego o reelekcję prezydenta.

W przypadku elektoratu Roberta Biedronia i Władysława Kosiniaka-Kamysza wyniki dot. głosowania w II turze mogą być zaburzone ze względu na niewielką liczbę głosów, którą otrzymali ci kandydaci. Badanie pokazuje jednak, że po 40 proc. osób z obu tych grup chce zagłosować na Andrzeja Dudę, a Rafała Trzaskowskiego zamierza poprzeć 60 proc. wyborców kandydata Lewicy i 50 proc. wyborców lidera ludowców.

Uczestników badania dla RMF FM i „DGP” zapytano o to, czy wzięliby udział w II turze wyborów prezydenckich, gdyby odbywała się ona w najbliższą niedzielę. Odpowiedzi pozytywne wybrało ponad 65 proc. respondentów (57,6 proc. dla “zdecydowanie tak” i 7,7 dla “raczej tak”). Głosować nie chce 32 proc. badanych (27,1 proc. dla odpowiedzi “zdecydowanie nie” i 4,9 proc. dla odpowiedzi “raczej nie”). 2,8 proc. przepytanych przez United Surveys osób nie potrafi udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!