Wiadomości

MON kupuje drony dla Wojsk Obrony Terytorialnej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Inspektorat Uzbrojenia MON podpisał w poniedziałek umowę ze spółką WB Electronics na dostawę trzech zmodernizowanych zestawów po cztery miniaturowe bezzałogowce FlyEye za niecałe 10,3 mln zł. Kontrakt zawiera opcję na zakup dalszych dziewięciu zestawów. Sprzęt trafi na wyposażenie Wojsk Obrony Terytorialnej.

– Przedmiotem umowy jest dostawa 3 zmodernizowanych zestawów Bezzałogowych Statków Powietrznych Fly Eye wraz z pakietem szkoleniowym. W skład jednego zestawu wchodzą cztery platformy powietrzne. Wartość umowy wynosi 10 282 137,40 złotych brutto, a terminy dostaw przewidziano jeszcze w bieżącym roku – poinformowało MON w komunikacie.

Odbiorcą sprzętu przewidzianego umową są Wojska Obrony Terytorialnej, do których trafił już inny produkt grupy WB – amunicja krążąca Warmate.

Miniaturowe rozpoznawcze bezzałogowe systemy powietrzne typu Fly Eye znajdują się już na wyposażeniu innych rodzajów sił zbrojnych. Tym razem MON zamawia jednak trzecią generację tego bezpilotowca. Jest ona wyposażona w nową głowice obserwacyjną i nowe akumulatory. Zmodernizowano również stację nadawczo-odbiorczą, stację kontroli i kierowania oraz plecaki i skrzynie.

Kontrakt zawiera prawo opcji na zakup dalszych dziewięciu zestawów. Stronami umowy są spółka WB Electronics wchodząca w skład Grupy WB oraz Skarb Państwa reprezentowany przez Inspektorat Uzbrojenia.

Zamówienie było realizowane w ramach procedury negocjacyjnej bez publikacji ogłoszenia. Wynikało to z faktu, że FlyEye znajdują się już na wyposażeniu m.in. jednostek artylerii i Wojsk Specjalnych. W ogłoszeniu poinformowano też, że wojsko planuje modyfikacje już eksploatowanych dronów tego typu.

FlyEye to bezzałogowa platforma latająca bliskiego zasięgu klasy mini zaprojektowana do prowadzenia obserwacji i zbierania informacji. Jest to modułowy system, który gotowość do startu osiąga w czasie krótszym niż 10 minut. Jego start z ręki, bez użycia dodatkowych przyrządów możliwy jest w wąskich i ograniczonych przestrzeniach. FlyEye jest standardowo wyposażony w głowicę umieszczoną pod kadłubem. Dwie kamery w głowicy (kamera światła dziennego oraz termowizyjna) pozwalają na przełączanie zobrazowań wideo.

FlyEye posiada możliwość integracji z lekkim uzbrojeniem precyzyjnym, integracji z akustycznym sensorem wektorowym do wykrywania źródeł wystrzału. W zależności od zastosowania FlyEye może być również zintegrowany z innymi głowicami obserwacyjnymi.

Zestaw BSP FlyEye składa się z bezzałogowej platformy latającej FlyEye, głowic obserwacyjnych, systemów antenowych, naziemnej stacji kontroli lotu LGCS, stacji analizy danych, przenośnego terminala wideo RVT oraz trenażera ze zdolnością do syntezowania wideo.

/defence24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!