Wiadomości

Dramatyczna sytuacja w Hiszpanii – w ciągu 24 godzin ponad 400 zgonów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W ciągu 24 godzin liczba zmarłych z powodu koronawirusa w Hiszpanii wzrosła o 427, dochodząc do 1.753. W tym samy czasie liczba osób, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem, zwiększyła się o 3.642 i obecnie wynosi 28.572.

Jak już informowaliśmy przedwczoraj, wobec skali kryzysu epidemiologicznego w Hiszpanii lekarze będą musieli wybierać, kogo kierować na oddziały intensywnej terapii, a kogo nie. Kryteria to m.in. szansa na przeżycie pacjenta, oczekiwana długość życia oraz „wartość społeczna” osoby.

– Przyjęcie pacjenta mającego większe szanse na przeżycie może oznaczać odrzucenie innego, nawet jeżeli ten inny pacjent przyjechał do szpitala jako pierwszy — stwierdza dokument rekomendacyjny, opracowany przez hiszpańskie organizacje lekarzy medycyny ratunkowej i internistycznej.

Według lekarzy znajdujących się na pierwszej linii frontu walki z pandemią ograniczenia w dostępie do sprzętu medycznego zmuszają do zastosowania kryterium bazowanego na „maksymalizacji dobra wspólnego”.

– Wobec pacjentów w stanie krytycznym, z dodatkowymi innymi patologiami, powinno ratować się tego, który odniesie większe korzyści z terapii — głosi dokument, do którego miał dostęp dziennik „El Mundo”.

Gazeta zauważa, że to oznacza odrzucenie pacjentów, u których korzyść z intensywnej terapii będzie minimalna, a perspektywa życia nie przekroczy dwóch lat; takim pacjentom należy zaproponować „alternatywne rozwiązania”.

/wk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!