Wiadomości

Dr Kawęcki: Amerykanie próbują ingerować w polskie prawodawstwo

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

List amerykańskich senatorów ws. ustawy reprywatyzacyjnej to ingerencja w proces legislacyjny w Polsce – ocenił w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” politolog dr Krzysztof Kawęcki.

– Można powiedzieć, że mamy tutaj do czynienia z próbą zawłaszczenia – podkreślił.

– Mienie żydowskie zostało zniszczone przez okupanta, czyli przez Niemcy. I w tym przypadku państwo polskie, II Rzeczpospolita, było tutaj ofiarą agresji, jak również ofiarą agresji byli Żydzi, obywatele II Rzeczypospolitej. Właściwym adresatem byłby agresor, czyli Niemcy – zaznaczył Kawęcki.

Według niego w przypadku mienia, które pozostało bez spadkobierców, roszczenia pod adresem Polski są „zupełnie nieuprawnione”.

Politolog został zapytany o list amerykańskich senatorów – zarówno z Partii Demokratycznej jak i Partii Republikańskiej – do premiera Mateusza Morawieckiego, którzy zaapelowali o przyjęcie ustawy reprywatyzacyjnej, ale w innym kształcie niż proponowany. Jego autorzy – dowodzi „ND” – szczególności bronią roszczeń Żydów mieszkających w USA.

– Mamy tu do czynienia z próbą ingerencji w wewnętrzny proces legislacyjny w Polsce – skomentował Kawęcki. Jak dodał, „ustawa reprywatyzacyjna musi uwzględniać zasady prawne i sytuację ekonomiczną”.

– Ona jest konieczna. Pokazuje to choćby przykład Warszawy. Brak jasnych reguł w tym względzie spowodował dziką reprywatyzację w stolicy – wskazał ekspert.

/Nasz Dziennik, TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!