Wiadomości

Doradca Bidena o wycofaniu się Rosjan z Kijowa: “Wybitne zwycięstwo Ukrainy”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Doradca ds. Bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Jake Sullivan nazwał wyzwolenie Chersonia „wyjątkowym zwycięstwem” Ukrainy.

Słowa Sullivan przytacza Bloomberg. Doradca amerykańskiego prezydenta, gratulując wojskom ukraińskim wyzwolenia miasta, nie mógł jednak ocenić, czy oświadczenie Rosji o ostatecznym wycofaniu wojsk z prawego brzegu obwodu chersońskiego jest prawdziwe.

– Wygląda na to, że Rosjanie dokonali tego wycofania. I naprawdę wygląda na to, że Ukraińcy właśnie odnieśli wielkie zwycięstwo, kiedy jedyny ośrodek regionalny zdobyty przez Rosję w tej wojnie jest teraz z powrotem pod ukraińską flagą. I to jest bardzo niezwykła rzecz – powiedział.

Sullivan wyjaśnił, że zwycięstwo w Chersoniu ma szersze implikacje strategiczne: „Ponieważ możliwość przepchnięcia Rosjan przez rzekę oznacza, że długoterminowe zagrożenie dla miejsc takich jak Odessa i wybrzeże Morza Czarnego jest znacznie mniejsze w porównaniu z tym, co było wcześniej”.

Doradca amerykańskiego prezydenta podkreślił, że to nie koniec wojny, ale ważny moment. A wyzwolenie Chersonia odbyło się przede wszystkim dzięki umiejętności Sił Zbrojnych “przy wsparciu Zachodu”.

Czytaj też:

Powitanie wojsk ukraińskich w centrum Chersonia

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!