Wiadomości

Donald Tusk w przeddzień Święta Niepodległości wzywa do „pokonania współczesnych bolszewików”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Józef Piłsudski, kiedy pokonywał bolszewików, a de facto bronił wspólnoty zachodu przed polityczną barbarią, to miał trudniejszą sytuację niż my dzisiaj. Kiedy Lech Wałęsa pokonywał bolszewików symbolicznie, kiedy wydobywał z nas to, co europejskie, wolnościowe, to miał trudniejszą sytuację. Ale dał radę. Dlaczego wy nie mielibyście pokonać współczesnych bolszewików? – mówił Donald Tusk w czasie Igrzysk Wolności w Łodzi.

– W 1918 roku zdarzył się polityczny cud – po okrutnej wojnie, dramatycznym wysiłku odzyskiwania niepodległości, a przede wszystkim po 123 latach zaborów udało się zszyć, z tych trzech niepasujących do siebie kawałków, jedno polskie państwo – mówił Donald Tusk.

Zdaniem szefa Rady Europejskiej to, co wydarzyło się w 1918 roku było właściwie niemożliwe. Jak mówił, „nikt nie mógł wyśnić, że jednocześnie w tym samym czasie upadną trzy zaborcze potęgi”.

Dodał, że „nikt nie mógł przypuszczać, że wykrwawiony naród zwycięży i to na polu bitwy w wielkiej konfrontacji, jaką była walka z Rosją bolszewicką, ale także powstania przeciwko Niemcom w obronie i odbudowie naszych granic”. Bo – jak tłumaczył – w czasie I wojny światowej Polska poniosła tragiczne ofiary – „tym tragiczniejsze, że polscy żołnierze walczyli w armiach trzech zaborców, a to prawie pół miliona ofiar”.

Jego zdaniem do odzyskana niepodległości niezbędna była wspólnota celów politycznych. Polacy różnili się nie mniej niż dzisiaj, ale w tym krytycznym momencie nie podlegało dyskusji, co jest wspólnotą celów: to była niepodległości i ustanowienie polskiego państwa – mówił

Następnie Donald Tusk się nawiązując do historii Józefa Piłsudskiego i Lecha Wałęsy odniósł się do czasów współczesnych.

– Józef Piłsudski, kiedy pokonywał bolszewików, a de facto bronił wspólnoty zachodu przed polityczną barbarią, to miał trudniejszą sytuację niż my dzisiaj. Kiedy Lech Wałęsa pokonywał bolszewików symbolicznie, kiedy wydobywał z nas to, co europejskie, wolnościowe, to miał trudniejszą sytuację. Ale dał radę. Dlaczego wy nie mielibyście pokonać współczesnych bolszewików? – mówił Tusk.
Wykład Donalda Tuska „11 Listopada 2018. Polska i Europa. Dwie rocznice, dwie lekcje” rozpoczął w sobotę drugi dzień odbywającej się w Łodzi 5. edycji Igrzysk Wolności – interdyscyplinarnego wydarzenia z udziałem przedstawicieli świata nauki, organizacji pozarządowych, polityków i pisarzy.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!