Wiadomości

Donald Trump zatwierdził nałożenie sankcji na Turcję

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent USA Donald Trump zatwierdził nałożenie sankcji na Turcję. Ma to stanowić odpowiedź na wdrożenie przez Ankarę rosyjskich systemów przeciwlotniczych S-400.

Przypomnijmy, że umowa zakupu systemów S-400 o wartości 2,5 mld USD została zawarta między Rosją a Turcją pod koniec 2017 r. Od tego czasu Stany Zjednoczone podejmowały najprzeróżniejsze wysiłki w celu jej storpedowania, grożąc Turcji szerokim zakresem sankcji, a w końcu Waszyngton usunął swego sojusznika znad Bosforu z programu myśliwca piątej generacji F-35.

A jednak Amerykanie swojego celu nie osiągnęli. Pierwsza partia rosyjskich systemów S-400 została w całości dostarczona do Turcji w lipcu 2019 roku. Początkowo mowa była, iż systemy S-400 osiągną gotowość bojową w kwietniu tego roku, potem termin ten – z uwagi na szalejącą pandemię – przesunięto na lipiec, ostatecznie w październiku br. odbyło się pierwsze próbne strzelanie…

Amerykanie długo ociągali się z odpowiedzią, aż w końcu dziś prezydent Trump zatwierdził nałożenie na Turcję sankcji, które dotyczą Przemysłu Obronnego i członków jego kierownictwa. W szczególnopści sankcje obejmują zakaz udzielania amerykańskich licencji eksportowych, ograniczenie pożyczek i kredytów, a także zamrożenie aktywów i ograniczenia wizowe dla Ismaila Demira, prezesa SSB, i innych wysokich rangą przedstawicieli kierownictwa SSB.

– Żadna decyzja podjęta za granicą wobec mnie lub naszej instytucji nie zmieni stanowiska mojego i mojego zespołu; W żaden sposób nie będzie w stanie powstrzymać tureckiego przemysłu obronnego – stwierdził w odpowiedzi prezes Przemysłu Obronnego İsmail Demir.

/twitter/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!