Świat Wiadomości

Donald Trump zamierza ułaskawić ok. 100 osób

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Odchodzący prezydent USA Donald Trump zamierza ostatniego dnia urzędowania ułaskawić około stu osób, względnie zmniejszyć im kary – twierdzi telewizja CNN powołując się na trzy osoby zaznajomione z tą sprawą.

Jak podała w poniedziałek telewizja CNN, w niedzielę w Białym Domu doszło do spotkania, na którym sfinalizowano listę ułaskawień.

Telewizja podała nazwisko tylko jednej osoby, która ma znajdować się na liście osób, które mają we wtorek zostać ułaskawione. Ma to być dr Salomon Melgen, wybitny okulista z Palm Beach na Florydzie, który w 2018 roku został skazany na 17 lat więzienie za oszustwa związane z opieką zdrowotną.

Na liście mają znajdować się głównie nazwiska przestępców „w białych kołnierzykach” a także znanych raperów. CNN twierdzi, że ostatnio do listy dopisano ułaskawienia „ukierunkowane na reformę wymiaru sprawiedliwości” a także nazwiska sojuszników politycznych Trumpa.

Obecnie wśród kandydatów do ułaskawienia nie ma założyciela Wikileaks Juliana Assange’a. Nie jest też pewne, czy były doradca Trumpa, Steve Bannon, otrzyma ułaskawienie.

Urzędnicy, z którymi rozmawiała CNN oczekują, że obecna lista jest ostateczna, chyba że Trump zdecyduje się dopisać do niej siebie, członków swojej rodziny lub nieokreślonych „kontrowersyjnych sojuszników”. Trump jakoby miał zamiar siebie ułaskawić, lecz doradcy odradzili mu taki krok argumentując, że w ten sposób pokazałby, że czuje się czegoś winny.

Według niechętnej Trumpowi CNN podejście amerykańskiego prezydenta do ułaskawień jest transakcyjne – ma on łagodzić i darować kary osobom, od których spodziewa się przysług po zakończeniu kadencji prezydenta.

Donald Trump „seryjnie” podpisywał ułaskawienia przed Bożym Narodzeniem, darując kary m.in. Paulowi Manafortowi, Rogerowi Stone’owi i Charlesowi Kushnerowi. Później, jak twierdzi CNN, jego uwagę od ułaskawień odwróciły obady Kolegium Elektorów, zamieszki na Kapitolu i rozpoczęty impeachment.

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!