Gospodarka Wiadomości

Donald Trump grozi Unii Europejskiej cłami na samochody

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Donald Trump zagroził wprowadzeniem 20-procentowych ceł na samochody z Unii Europejskiej. Prezydent USA oświadczył, że cła ochronne wejdą w życie, jeśli Unia Europejska nie zniesie barier handlowych na amerykańskie produkty.

Donald Trump napisał na Twitterze, że Unia Europejska dawno temu nałożyła cła i bariery handlowe, które uderzają w amerykańskie firmy i pracowników. „Jeśli te taryfy i bariery nie zostaną wkrótce zniesione, nałożymy 20% cła na ich samochody sprowadzane do USA. Produkujcie je tutaj” – oświadczył amerykański prezydent, który wcześniej wielokrotnie narzekał na bariery celne w Unii Europejskiej na amerykańskie produkty.

Sekretarz handlu Willbur Ross poinformował w tym tygodniu Kongres, że jego resort analizuje, czy import zagranicznych samochodów i części do aut zagraża bezpieczeństwu narodowemu Stanów Zjednoczonych.

Prezydent Trump od dawna narzeka na deficyt USA w handlu zagranicznym. Niedawno ogłosił wprowadzenie 25-procentowych ceł na import z Chin o wartości 50 mld dolarów. Równocześnie ostrzegł, że jeśli Pekin podejmie kroki odwetowe, to obłoży 10-procentowymi cłami kolejne 200 mld importu.

Wcześniej prezydent USA wprowadził cła ochronne na import stali i aluminium. W odpowiedzi Unia Europejska nałożyła cła na import z USA o wartości 2,8 mld dolarów.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!