Wiadomości

Domagają się usunięcia pomnika admirała Nelsona

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Londynie rozpoczęto kampanię mającą na celu usunięcie z centrum Trafalgar Square pomnika angielskiego admirała Horatio Nelsona – informuje portal pch24.pl. Zdaniem organizatorów akcji, słynny dowódca miał aktywnie popierać niewolnictwo.

Dziennik The Guardian zamieścił tekst angielskiej pisarki Afury Hirsch, domagającej się zburzenia statuy wzniesionej na cześć admirała. Inicjatorzy akcji nie zarzucają mu tego, że wespół z Royal Navy pokonał flotę Napoleona, tylko oskarża się go o aktywne popieranie niewolnictwa.

Jest to pokłosie zburzenia pomnika Wojsk Konfederacji w Durham w Północnej Karolinie.

„Natychmiast pomyślałam o postaciach takich jak Nelson kiedy dowiedziałam się, że pomniki konfederatów zostały zdemontowane w Stanach Zjednoczonych” – napisała Aufra Hirsch, dodając, że że Brytyjczycy powinni kolektywnie zastanowić się nad przeszłością kolonialną w ten sam sposób jak Amerykanie konfrontują się z kwestiami niewolnictwa i segregacji rasowej.

O zniszczeniu pomnika w Durham pisaliśmy tutaj:

W Stanach Zjednoczonych zburzono pomnik wojsk Konfederacji /film/

Portal pch24.pl przypomina, że ojciec Afury Hirsch był angielskim Żydem, natomiast matka pochodzi z Ghany. Można więc śmiało powiedzieć, że występuje ona przeciwko tradycji i historii społeczeństwa, które gościnnie przyjęło jej antenatów.

/pch24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!