Wiadomości

Dochody Państwa Islamskiego spadły o połowę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Niemiecki tygodnik „Der Spiegel” informuje, że w porównaniu z rokiem 2014 dochody tzw. Państwa Islamskiego zmalały o ponad połowę. Takie dane przynosi raport King’s College współtworzony z firmą Ernst&Young.

Informacje, które znalazły się w raporcie londyńskiego King’s College i Ernst&Young, mówią o tym, że fundusze ISIS dramatycznie się kurczą, a sam „model biznesowy” organizacji znacząco się zmienił. Jeszcze w 2014 r. ISIS dysponowało wpływami na poziomie niespełna 1,9 mld dolarów, a w 2016 r. – było to już tylko 870 mln dolarów.

Eksperci uznają, że główną przyczyną spadku wysokości dochodów Państwa Islamskiego jest fakt, że nie zwiększa ono kontrolowanego obszaru oraz traci kontrolę na źródłami ropy naftowej. Jako główne źródła dochodów autorzy raportu uznali różnego rodzaju podatki i daniny nakładane na ISIS na podbitych terenach, potem sprzedaż ropy naftowej, a w dalszej kolejności grabieże i konfiskaty.

Według autorów raportu, fakt zmniejszenie dochodów ISIS nie jest równoznaczny z osłabieniem zagrożenia atakami terrorystycznymi ze strony Państwa Islamskiego.

/Telewizja Republika/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!