Wiadomości Wiara

Dobiegł końca pierwszy dzień XXVI Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rodzina Radia Maryja po raz 26. pielgrzymuje do Częstochowy. Hasłem tegorocznego spotkania są słowa „Idźcie i głoście”. Dzisiejszej Mszy św. przewodniczył biskup senior diecezji kaliskiej ks. bp Stanisław Napierała. Centralne uroczystości odbędą się jutro. O godz. 11.00 Eucharystii przewodniczył będzie ks. abp Jan Romeo Pawłowski z Watykanu.

Rodzina Radia Maryja pielgrzymuje do Częstochowy, by przed wizerunkiem Matki Bożej powierzać Bogu sprawy Kościoła i Ojczyzny. Tegoroczne spotkanie odbywa się pod hasłem „Idźcie i głoście”. Słowa te Chrystus skierował w Ewangelii do swoich uczniów. Dziś posługę ewangelicznego siewcy podejmuje także Rodzina Radia Maryja.

– Jeden duch, jedno serce – i tak jest w Rodzinie Radia Maryja. Tylko trzeba, żeby jeszcze wszyscy słuchali Radia Maryja. Idźcie i głoście! Jakby wszyscy Polacy słuchali Radia Maryja, Polska byłaby wnet zupełnie inna. Zgodzicie się? – mówił o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, dyrektor Radia Maryja.

Mszy św. na wałach jasnogórskich przewodniczył ks. bp Stanisław Napierała. W homilii biskup senior diecezji kaliskiej pytał o przyczynę wewnętrznych podziałów i konfliktów w Polsce. Jak wskazywał, jednym z głównych źródeł współczesnych nieporozumień jest pluralizm. Należy tutaj jednak odróżnić pluralizm pierwotny, istniejący niezależnie od człowieka, oraz wtórny – stworzony przez człowieka.

– Tu pluralizm stał się prawem do posiadania różnych poglądów, wizji świata, prawem do tworzenia różnych ugrupowań, partii, związków zawodowych, prawem do różnych sposobów sprawowania władzy, kierowania państwem – zaznaczył kapłan.

Jak tłumaczył ks. bp Stanisław Napierała, taki pluralizm powinien być moralny i dobry. Pojawia się w nim jednak śmiercionośna choroba liberalizmu – tłumaczył.

– Pluralizm został zainfekowany ideologią liberalizmu, oderwano go bowiem od Stwórcy, oderwano go od obiektywnych norm moralnych i etycznych. W imię pluralizmu zaczęto stawiać na równo zło z dobrem, kłamstwo z prawdą, piękno z brzydotą – zauważył.

Ksiądz biskup zwrócił uwagę, że w imię pluralizmu uderza się dzisiaj w godność człowieka i dziedzictwo narodowe. Przekonywał jednak, że tak rozumiany pluralizm nie przeniknął jeszcze zdrowej tkanki polskiego społeczeństwa.

– Polska – mimo narzucanych jej uciążliwości – pozostaje wierna Chrystusowi, Ewangelii, Kościołowi. Chyba dlatego mogą dokonywać się u nas zmiany i przemiany, w większości dobre i oczekiwane – ocenił duchowny.

Jak wskazywał ksiądz biskup, wciąż możliwe jest oczyszczenie pluralizmu ze zła. Przywołał tutaj słowa wypowiedziane przez Chrystusa do jego uczniów: „Miejcie odwagę, jam zwyciężył świat”.

– Idźmy i głośmy, swoją postawą i postępowaniem głośmy: jest Bóg – akcentował ks. bp. Stanisław Napierała.

Po Mszy św. wierni odmówili modlitwę różańcową, a o godz. 21.00 wspólnie odśpiewali Apel Jasnogórski. Przez cały dzień pielgrzymom towarzyszyła orkiestra koncertowa Victoria.

Centralne uroczystości zaplanowano na jutro. O godz. 11.00 Mszy św. na jasnogórskich błoniach przewodniczył będzie ks. abp Jan Romeo Pawłowski, delegat ds. nuncjatur w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.

Transmisję z jutrzejszych uroczystości będzie można śledzić na antenie Radia Maryja i Telewizji Trwam.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!