Wiadomości

Do Sił Zbrojnych RP w 2020 roku trafiło 28 zmodyfikowanych czołgów T-72M1R

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Według Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w 2020 r. do Sił Zbrojnych RP dostarczonych zostało 28 szt. zmodyfikowanych czołgów T-72M1R – poinformował na twitterze red. Tomasz Dmitrug.

Dodatkowo w I kw. 2021 r. planowana jest dostawa kolejnych 19 szt., która zostanie sfinansowana ze środków niewygasających z budżetu PMT na 2020 r. Czołgi trafiają m. in. do 19 i 20 Brygad Zmechanizowanych – dodał Tomasz Dmitruk.

W związku z remontami i modyfikacjami czołgów T-72M1 do wariantu T-72M1R przesuniętych zostało 118,74 mln złotych. To zaledwie kilka procent z całego budżetu przewidzianego na te prace, które przypomnijmy, mają kosztować 1,749 mld złotych i objąć maksymalnie do ponad 300 wozów. Zmiany wprowadzone w czołgach T-72M1R obejmują przede wszystkim system kierowania ogniem oraz łączność. Celem było podniesienie możliwości w sposób niskokosztowy, ale też generujący minimalne zmiany w sposobie obsługi, ponieważ wiele z tych czołgów obsadzać będą rezerwiści.

Z nieoficjalnych informacji Defence24.pl wynika, że chodzi o czołgi zaplanowane do remontu na 2020 rok, co do których prace przesunęły się w czasie, m.in. w związku z pandemią koronawirusa. Wozy te powinny zostać dostarczone armii w pierwszych miesiącach br., i wtedy też środki przeznaczone na prace trafią do wykonawcy. Można szacować, że chodzi o kilkanaście czołgów.

/wk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!