Wiadomości

Do sieci trafił film z ataku lotnictwa sił Haftara na lotnisko w Trypolisie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Na filmie, który został zamieszczony na facebooku, widać, jak myśliwiec MiG-21 wystrzeliwuje rakiety, które spadają na lotnisko „Mitiga” w Trypolisie, znajdujące się w odległości około dziesięciu kilometrów na wschód od centrum miasta. W jego kierunku naciera prawa flanka ugrupowania Haftara.

Po obaleniu Muammara Kadafiego w 2011 roku Libia pogrążyła się w chaosie. Ostatecznie wyodrębniły się dwa ośrodki władzy – w zachodniej części kraju, z jego stolicą – Trypolisem, panował Rząd Jedności Narodowej z Faizem Saradżem na czele, we wschodniej części kraju, z głównym ośrodkiem w Bengazi, władza należała do feldmarszałka Chalify Haftara. W czwartek wojska Haftara ruszyły do natarcia.

Siły Haftara posunęły się zdecydowanie naprzód w kierunku zachodnim, w szczególności zdobyły miasto Gharjan, a następnie – okrążywszy miasto od południa – umocniły się na punkcie kontrolnym znajdującym się w odległości 27 kilometrów na zachód od Trypolisu. Z kolei z trzech kierunków uderzyły na miasto. Obecnie Trypolis znajduje się w okrążeniu, przy czym jego pierścień stale się zaciska.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!