Wiadomości

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy, której celem jest wypowiedzenie konwencji stambulskiej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Sejmie złożono projekt ustawy mający na celu wypowiedzenie konwencji stambulskiej. Komitet Obywatelski Inicjatywy Ustawodawczej „Tak dla rodziny, nie dla gender” przekazał 3,5 tys. podpisów pod nim.

Organizacje zrzeszone w komitecie, m.in. Instytut Ordo Iuris i Chrześcijański Kongres Społeczny, domagają się także od polskich władz przedstawienia na forum europejskim międzynarodowej konwencji praw rodziny.

– Składamy dziś w biurze marszałek Sejmu pod naszym projektem 3,5 tys. podpisów – więcej niż wymaga tego prawo – oświadczyła we wtorek Karolina Pawławska w czasie konferencji przed Sejmem, podsumowującej początkowy etap zbiórki podpisów pod projektem ustawy.

Zaznaczyła, że dzięki temu Komitet liczy na szybką rejestrację inicjatywy obywatelskiej. – Jej celem jest upoważnienie polskiego rządu przez parlament do wypowiedzenia wadliwej konwencji stambulskiej oraz rozpoczęcie prac nad nową, wolną od ideologii, opartą na wiedzy naukowej konwencji o prawach rodziny – powiedziała Pawłowska.

Zdaniem autorów projektu ustawy konwencja stambulska zakłada, że „przemoc jest zjawiskiem strukturalnym niewynikającym z patologii życia społecznego i błędnie identyfikuje przez to przyczyny przemocy domowej”. Ponadto, „dokument ten stoi w sprzeczności z licznymi przepisami Konstytucji RP” – dodała Pawłowska.

Pełnomocnik Komitetu, były marszałek Sejmu Marek Jurek oświadczył, że inicjatorom ustawy zależy na poważnej debacie. – Ten dokument był sfałszowany, ponieważ w nim pojęcie „płeć” prawie nie występuje. Bez przerwy powtarza się pojęcie „gender”, a więc „rodzaj” albo w przypadku francuskiego tłumaczenia „gatunek” – powiedział były marszałek Sejmu.

Zwrócił uwagę, że umowy międzynarodowe są w porządku prawnym nadrzędne w stosunku do ustaw.

– Wprowadzanie do polskiego prawa na poziomie wyższym niż ustawowy tak dziwacznego pojęcia kwestionującego rolę płci, jako podstawowego elementu tożsamości człowieka, sprowadzającego kobiecość i męskość do stereotypów wbrew Konstytucji Rzeczypospolitej wymagałoby poważnej odpowiedzi – powiedział Jurek.

Wspomniał również, że inne zarzuty dotyczące np. zagrożenia dla wychowawczych praw rodziców „nie spotkały się z odpowiedzią”, a jak stwierdził – „widzimy bez przerwy, że tytuł konwencji używany jest do nagonki na przeciwników ideologii gender – nagonki dehumanizującej, kwestionującej intencje, co świadczy o nieprawdopodobnej słabości intelektualnej tych, którzy wzięli odpowiedzialność za ratyfikację tej konwencji” – ocenił Marek Jurek.

– Mamy nadzieję, że jak najszybciej będzie wypowiedziana i zastąpiona międzynarodową konwencją praw rodziny – dodał. Poinformował też, że w tej chwili zbieranie podpisów ulega wstrzymaniu do czasu rejestracji Komitetu.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!