Wiadomości

Do produkcji wchodzi prywatny wahadłowiec

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wahadłowiec Dream Chaser firmy Sierra Nevada uzyskał aprobatę NASA w ramach programu dotyczącego zaopatrywania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) przez prywatne przedsiębiorstwa. Decyzja agencji otworzyła drogę do jego produkcji.

Choć era słynnych wahadłowców się już zakończyła, na orbicie może niedługo znaleźć się podobnie działający, choć mniejszy statek kosmiczny.

– Jesteśmy o krok bliżej pierwszego orbitalnego lotu Dream Chasera. Ta obszerna analiza z aprobatą wprowadzenia go do produkcji pozwala nam wprowadzić go jak najszybciej na rynek jako pojazd kluczowy dla zaopatrywania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – mówi Fatih Ozmen, współwłaściciel i dyrektor Sierra Nevada Corporation.

Wiele krytycznych elementów wahadłowca jest już gotowych i testowanych, w tym główne elementy strukturalne, system osłony termicznej i elementy awioniki. Teraz są one łączone w całość.

Dream Chaser ma zaopatrywać Międzynarodową Stację Kosmiczną, co może mieć miejsce już w 2020 roku.

Wielokrotnego użytku statek kosmiczny jest w stanie dostarczyć 5,5 tony ładunku i przywieźć na Ziemię 1,85 tony, łagodnie lądując na pasie startowym. To jedyny statek kosmiczny, który obecnie mógłby lądować w taki sposób.

Wahadłowiec może też unieść na orbicie 3,4 tony ładunku dzięki dołączanemu modułowi towarowemu, który po wykonaniu zadania ulega spaleniu w atmosferze.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!