Wiadomości

Do Polski przybędą tysiące imigrantów muzułmańskich – wiemy, dokąd mają trafić

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Polsce w ostatnich dniach przebywała delegacja Agencji ds. Emigracji Zarobkowej Ministerstwa Pracy i Stosunków Pracowniczych Uzbekistanu, na której czele stał zastępca prezesa U. Nazarow.

Celem tej ekspedycji było przeprowadzenie rozmów z kierownictwami polskich przedsiębiorstw zainteresowanych sprowadzeniem obywateli Uzbekistanu do pracy w Polsce, zapoznanie się z warunkami płacy i pracy, a także zabezpieczeniem socjalno-bytowym.

W toku rozmów, które miały miejsce w ambasadzie Uzbekistanu w Polsce i w których wzięło udział przeszło pięćdziesięciu szefów polskich firm, zaprezentowano działalność agencji, a nadto doszło do wymiany informacji dotyczących konkretnych spraw związanych ze sprowadzeniem migrantów z Uzbekistanu.

Szefowie polskich firm udzielili uzbeckiej delegacji szczegółowych informacji odnośnie swoich oczekiwań, charakteru pracy i warunków, które polska strona zapewni migrantom, oczekiwanych specjalności, kwestii płacowych, a także wymogów formalnych. Nadto przeprowadzono rozmowy z przedstawicielami polskiego MSZ.

W następstwie tychże rozmów agencja podpisała porozumienia o współpracy z dziesięcioma polskimi pracodawcami z branży budowlanej, tekstylnej, rolnej oraz produkcji spożywczej. Porozumienia podpisano z następującymi przedsiębiorstwami: Workpol Biznes group, Sas, Gabi, ATP, Alsenagrupi, Arrow, Przedsiebiorstwo ATD, Euro Work Center, Evropol и Euroasia.

Efektem tych porozumień ma być sprowadzenie z Uzbekistanu do Polski trzech tysięcy pracowników z branży budowlanej z gwarancją zatrudnienia

Należy dodać, że już wcześniej agencja podpisała porozumienia z szesnastoma polskimi pracodawcami, dotyczące sprowadzenia do Polski obywateli Uzbekistanu. Jak wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej RP liczba obywateli Uzbekistanu pracujących w Polsce stale rośnie. Tylko w ubiegłym roku wydano obywatelom Uzbekistanu 1200 wiz z pozwoleniem na pracę.

/jahonnews.uz/ru/obshchestvo/157/46653//

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!