Wiadomości

Do końca października można składać wnioski w ramach akcji „Dzwonek na obiad”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Do końca października można składać wnioski w ramach akcji „Dzwonek na obiad” na sfinansowanie posiłków w szkolnej stołówce dla dzieci z rodzin w trudnej sytuacji finansowej – informuje PAP szef Fundacji Być Bardziej ks. Andrzej Sikorski.

„Mimo że dzięki rządowym programom +500 plus+ sytuacja rodzin się poprawia, wciąż wiele z nich znajduje się w trudnej sytuacji” – mówi ks. Andrzej Sikorski. Wskazuje dane GUS, z których wynika, że w ubiegłym roku 4,3 proc. społeczeństwa cierpiało skrajne ubóstwo.

„Zależy nam, aby każde dziecko uczęszczające do szkoły mogło zjeść przynajmniej jeden ciepły posiłek dziennie. Taki jest podstawowy cel naszej akcji +Dzwonek na obiad+. Prowadzimy ją już od 5 lat” – wyjaśnia ks. Sikorski. Dodaje, że inicjatywa ma również edukować rodziców i propagować zdrowy styl życia.

W ramach akcji finansowane są lub dofinansowane obiady szkolne.

„Ceny obiadów w różnych regionach kraju wahają się od 2,5 zł do 16 zł. Tam gdzie posiłki są tańsze, finansujemy je w całości. W szkołach, w których za obiady trzeba zapłacić nawet kilkanaście złotych, proponujemy dofinansowanie” – wyjaśnia duchowny.

Dzieci do udziału w akcji „Dzwonek na obiad” mogą zgłaszać rodzice i opiekunowie prawni, a także – w porozumieniu z nimi – dyrekcje szkół, nauczyciele czy pedagodzy szkolni. Zgłosić się można przez stronę internetową (dzwoneknaobiad.pl) lub listownie (po uprzednim pobraniu formularzy). Do każdego wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające wysokość dochodu na osobę w rodzinie. Kryterium dochodowe wynosi tysiąc złotych.

Ks. Sikorski wyjaśnia, że przyjęto kryterium tysiąc złoty, żeby darmowe posiłki trafiły do dzieci z rodzin, które choć są w trudnej sytuacji, to nie spełniają kryteriów umożliwiających im korzystanie z pomocy społecznej. (Aby otrzymać z niej świadczenie, dochód na jedną osobę nie może przekraczać 701 zł – PAP)

Według szefa Fundacji Być Bardziej dzieci do udziału w programie najczęściej zgłaszają pedagodzy i nauczyciele.

„Osoby w trudnej sytuacji finansowej często wstydzą się swego ubóstwa, nie chcą o nim mówić, a tym bardziej zgłaszać się po pomoc” – ocenia ks. Andrzej Sikorski.

Od początku września wnioski o sfinansowanie obiadów złożyło około 400 osób z całej Polski.

„Jesteśmy w stanie objąć programem większą liczbę osób, dlatego czekamy na zgłoszenia do końca października” – informuje duchowny.

Podkreśla, że „Dzwonek na obiad” jest finansowany wyłącznie z pieniędzy pochodzących od darczyńców i ze zbiórek, w tym m.in. z akcji „Grosz do grosza” realizowanej w szkołach (dzieci zbierają na pomoc uboższym rodzinom drobne kwoty pochodzące np. z kieszonkowego – PAP).

Fundacja Być Bardziej planuje uruchomić akcję „Dzwonek na wakacje” polegającą na dofinansowaniu uczniom wypoczynku letniego i „Dzwonek na lekcje”, w której ramach realizowane będą programy rozwijające zainteresowania i talenty dzieci.

Akcję „Dzwonek na obiad” objęło patronatem Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Zdrowia oraz Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!