Wiadomości

“Die Welt” porównuje Unię Europejską do cechu rzeźników, a Polskę do rzeźnika, który nie chce poddać się rygorom sanitarnym

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Polskie władze tworzą antyliberalną alternatywę wobec społeczeństwa otwartego stając się wzorem dla wszystkich wstecznych sił w UE – czytamy w komentarzu zamieszczonym w internetowym „Die Welt”. Publicysta dziennika, pisząc o Polsce, nie stroni od barwnych metafor.

„Czy kupilibyście Państwo mięso u rzeźnika, który uporczywie odmawia poddania się kontroli higienicznej?” – pisze w swojej opinii Philipp Fritz na stronie internetowej „Die Welt”.

„Należy wyobrazić sobie Unię Europejską jako cech rzeźników, w którym dwóch uczestników głośno przeciwko takiej kontroli protestuje. Polska i Węgry nie chcą połączenia rozdziału funduszy z budżetu UE z przestrzeganiem zasad praworządności. Radość premierów Mateusza Morawieckiego i Viktora Orbana po przypominających maraton negocjacjach na szczycie w Brukseli jest jak dotychczas najbardziej rzucającym się w oczy przejawem zdemaskowania się w związku z deficytem praworządności” – czytamy dalej w artykule.

Publicysta niemieckiego dziennika podkreśla, Unii nie udało się zwiększyć presji na rząd Mateusza Morawieckiego w kwestii przestrzeganiem zasady praworządności, w związku z tym „rząd może więc nadal pracować nad antyliberalną alternatywą wobec społeczeństwa otwartego”. Rolę Polski Fritz porównuje z autokratycznymi państwami azjatyckimi.

Podkreśla, że porozumienie zawarte na szczycie w Brukseli nie precyzuje jednoznaczne powiązania budżetu z praworządnością, w związku z tym, w jego opinii, istniej obawa, że Polska i Węgry nie będą kontynuować swoją politykę jeśli chodzi o media i sądy w tych krajach.

Fritz uważa, że porozumienie przywódców państw UE, to „rozczarowujące świadectwo” dla Wspólnoty. „Orban i Morawiecki wielokrotnie ośmieszali UE. Przede wszystkim polski rząd potrafi po mistrzowsku ogrywać Komisję” – ocenia komentator.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!