Wiadomości

DGP: Ludmyła Kozłowska będzie promowała w Polsce praworządność za pieniądze USA

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ludmyła Kozłowska będzie promowała praworządność w Polsce za pieniądze z Departamentu Stanu – Donosi Dziennik Gazeta Prawna, przypominając, że szefowa Fundacji Otwarty Dialog została wciągnięta przez rząd Rzeczypospolitej Polskiej na listę SIS.

„W czerwcu ubiegłego roku Kozłowska uzyskała status rezydenta UE w Belgii, co automatycznie wiązało się z wykreśleniem jej z SIS. Kilka tygodni temu śledztwo w jej sprawie zakończyła również prokuratura generalna Mołdawii, która stwierdziła, że było ono motywowane politycznie i napędzane przez rządzącego do niedawna tym krajem oligarchę Vladimira Plahotniuka. W 2018 r. Plahotniuc wykorzystał problemy Kozłowskiej w Polsce i powiązał je z atakiem na proeuropejską opozycję w Mołdawii, próbując ją zdelegalizować. Śledztwo w tej sprawie zamieniło się jednak w farsę” – przypomina DGP.

Ale to nie wszystko…

„W dokumencie podpisanym przez pracowników ambasady USA w Warszawie czytamy, że Fundacja Otwarty Dialog otrzymała niemal 18 tys. dol. z grantu na promocję praworządności, niezależności sądownictwa, prasy i innych instytucji. Mowa jest również o promowaniu praw mniejszości” – dodaje DGP, twierdząc, iż wśród wykładowców, którzy mają brać udział w tym przedsięwzięciu, znaleźli się m,in. sędziowie Waldemar Żurek i Dariusz Mazur ze stowarzyszenia Themis.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!