Wiadomości

Departament Stanu USA o “polskim antysemityzmie”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W raporcie o przestrzeganiu wolności religijnej na świecie w 2019 roku, przygotowanym przez amerykański Departament Stanu, nasz kraj jest stawiany pod pręgierzem za rzekomy polski antysemityzm – informuje „Rzeczpospolita”.

Do amerykańskiego raportu trafiła m.in. wypowiedź prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z maja ubiegłego roku: “Pozostanie PiS u władzy jest gwarancją, że Polska nie będzie płacić za niemieckie zbrodnie”. Dodał, że Żydzi powinni zwrócić się bezpośrednio do Niemiec.

Jak podaje „Rzeczpospolita” wiele przykładów w raporcie dotyczy restytucji mienia. Oprócz wypowiedzi prezesa PiS Amerykanie przytaczają też m.in. słowa premiera Mateusza Morawieckiego, który mówił, że wypłata przez Polskę odszkodowań związanych z II wojną światową byłaby „pośmiertnym zwycięstwem Hitlera”.

W dokumencie znalazło się też kilka wypowiedzi polityków prawicy niezwiązanych z PiS, przykładowo byłego wicemarszałka Sejmu Stanisława Tyszki z Kukiz’15, który mówił, że „polski rząd już nawet nie jest na kolanach, ale leży plackiem przed USA i Izraelem”.

Jest tam też mowa m.in. o spaleniu kukły Judasza w Pruchniku, działaniach byłego księdza Jacka Międlara albo badaniu Ligi Przeciw Zniesławieniom, potwierdzającym wysoki poziom antysemityzmu w Polsce.

/Rzeczpospolita, interia.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!