Wiadomości

Defence24.pl: Na początku przyszłego tygodnia zostanie podpisana umowa na wieże ZSSW dla transporterów Rosomak

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

MON zamierza na początku przyszłego tygodnia podpisać umowę na dostawę pierwszej partii 70 wież ZSSW-30, przeznaczonych dla transporterów Rosomak – dowiedział się nieoficjalnie Defence24.pl. Dzięki temu zyskają one możliwość zwalczania szerokiego spektrum celów, włącznie z najcięższymi wozami bojowymi – informuje portal Defence24.pl.

Z nieoficjalnych informacji Defence24.pl wynika, że umowa zostanie podpisana z konsorcjum kierowanym przez Hutę Stalowa Wola, w którym uczestniczy także Grupa WB na początku przyszłego tygodnia. Będzie dotyczyć 70 wież – pierwszej partii, która ma zostać zintegrowana z KTO Rosomak oraz dostarczona Siłom Zbrojnym RP. Transportery będą pochodzić z istniejących zasobów.

Docelowo, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, Siły Zbrojne RP mają otrzymać 341 Rosomaków z nowymi wieżami i chodzi tutaj o pojazdy nowo wprowadzane do służby. Nie jest zresztą wykluczone, że ostatecznie trafią one na większą liczbę transporterów kołowych, jeśli weźmiemy pod uwagę tworzenie dwóch nowych dywizji.

ZSSW-30 to opracowana przez Hutę Stalowa Wola we współpracy z Grupą WB polska wieża bezzałogowa. Projekt rozwojowy realizowany był od 2013 roku, pierwsze strzelania ppk Spike-LR miały miejsce w 2016 roku, a badania kwalifikacyjne zakończyły się w 2021 roku. W trakcie trwania prac B+R zmieniano konfigurację wieży, przykładowo pierwotnie miała korzystać z przyrządów optoelektronicznych pozyskanych od partnera zagranicznego, ostatecznie zarówno działonowy jak i dowódca mają do dyspozycji głowice optoelektroniczne polskiej firmy PCO.

Uzbrojenie stanowi armata Mk 44/S Bushmaster II w wersji pozwalającej na wykorzystanie amunicji programowalnej oraz szybką konwersję do amunicji Super 40, podwójna wyrzutnia ppk Spike-LR/LR2, a także karabin maszynowy UKM-2000C. System kierowania ogniem zapewnia wysoką celność, a także ergonomię obsługi, dzięki wykorzystaniu pojedynczego pulpitu dla wszystkich elementów uzbrojenia. Ma też zdolność do działania w trybie hunter-killer/killer-killer, dzięki niezależnej głowicy obserwacyjnej dla dowódcy.

Oprócz KTO Rosomak, nowy system wieżowy jest przewidziany do integracji na nowym BWP Borsuk, w nieco zmienionej konfiguracji. Jak powiedział Defence24.pl Son Jae-il, prezes Hanwha Defense, możliwa jest też integracja wieży ZSSW-30 na BWP Redback. Pozyskaniem Redbacka – w celu uzupełnienia zdolności obok Borsuka – zainteresowany jest MON.

Rosomaki z ZSSW będą pierwszymi w historii Wojska Polskiego pojazdami zintegrowanymi z nowoczesnymi ppk i pierwszymi Rosomakami, zdolnymi do odpalania rakiet Spike. Pojazdy te są wykorzystywane od 2004 roku, ale integracja systemu przeciwpancernego ma miejsce dopiero teraz, wraz z nową wieżą. Nie wiadomo, czy zostanie podjęta decyzja o wymianie wież na istniejących transporterach z wieżami Hitfist (lub ich modernizacji i integracji z wyrzutniami ppk, co planowano, ale zarzucono w 2018 roku). Wprowadzenie dużej liczby pojazdów z wieżami ZSSW-30 jest niezbędnym uzupełnieniem polskiej obrony przeciwpancernej.

/defence24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!