Wiadomości

Defence24: MON kupuje śmigłowce wielozadaniowe

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o planowanym podpisaniu umowy na 32 śmigłowce wielozadaniowe AW149 w ramach programu Perkoz. Śmigłowce trafią do Lotnictwa Wojsk Lądowych.

Umowa zostanie podpisana w obecności szefa MON Mariusza Błaszczaka, 1 lipca 2022 roku o godzinie 12:00 w należących do koncernu Leonardo zakładach PZL Świdnik. Obejmie dostawę 32 śmigłowców AW149 wraz z pakietem logistycznym (zapas części zamiennych i eksploatacyjnych oraz sprzęt na potrzeby obsługi naziemnej śmigłowców) i szkoleniowo-symulatorowym (kompleksowe szkolenie pilotów i personelu technicznego oraz dostawę zestawu zaawansowanych symulatorów i wyposażenia szkoleniowego). Dostawy śmigłowców zostaną zrealizowane w latach 2023-2029.

W praktyce zakup śmigłowców AW149 jest realizacją programu Perkoz, co do którego od pewnego czasu prowadzono prace analityczno-koncepcyjne. W ogłoszeniu o dialogu technicznym wstępnie przewidziano, że śmigłowce mają być pozyskane w trzech wersjach:
  • Wsparcia bojowego z możliwością prowadzenia zaawansowanego szkolenia lotniczego
  • Dowodzenia
  • Rozpoznania i walki elektronicznej.
Na razie nie wiadomo, czy maszyny zostaną zakupione we wszystkich trzech konfiguracjach. MON informuje natomiast, że zostaną wyposażone m.in. w systemy obserwacyjne, uzbrojenie strzeleckie, kierowane i niekierowane pociski rakietowe oraz systemy samoobrony. Uzbrojenie, w zależności od wariantu wykorzystania śmigłowca, może być instalowane w kabinie lub na punktach podwieszeń śmigłowca.
AW149 będą pierwszymi średnimi śmigłowcami wielozadaniowymi w Lotnictwie Wojsk Lądowych. Dziś jedyne średnie śmigłowce wielozadaniowe w Wojsku Polskim to Black Hawki zakupione dla Wojsk Specjalnych.Jeśli chodzi o Lotnictwo Wojsk Lądowych, to AW149 będą też pierwszymi od dłuższego czasu nowymi maszynami dla tej formacji, która dziś dysponuje śmigłowcami Mi-2, W-3 Sokół (w tym kilkoma W-3PL Głuszec), transportowymi Mi-8/17 oraz szturmowymi Mi-24. Z uwagi na swój charakter niekoniecznie muszą zastępować stare śmigłowce w stosunku „jeden do jeden”. Wprowadzenie AW149 powinno pozwolić na wycofanie części starszych śmigłowców rodziny Mi, a być może także przenieść niektóre Sokoły z jednostek bojowych do innych zadań (np. szkolenie).

MON podkreśla, że śmigłowce realizować będą zarówno zadania transportu żołnierzy jak i wsparcia pododdziałów z powietrza. Wyposażenie umożliwi również zastosowanie ich do prowadzenia operacji ewakuacji, poszukiwania i ratownictwa w warunkach bojowych oraz transportu towarów i zaopatrzenia.

/defence24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!