Wiadomości

Dania wprowadzi obowiązkowy pobór kobiet do wojska

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak czytamy na portalu i.pl, Dania chce jak najszybciej wzmocnić swoje siły zbrojne. Dlatego w życie ma wejść obowiązkowa służba wojskowa dla kobiet. Co jest powodem tego kroku?

Dania zapowiada obowiązkowy pobór do wojska dla kobiet, ponieważ kraj ten dąży do znacznego zwiększenia liczebności swoich sił zbrojnych. Posunięcie to może pomóc Danii spełnić wymagania wynikające z jej członkostwa w NATO. – Byłoby też korzystne dla wojska, gdyby zatrudniało więcej kobiet – powiedział duński minister obrony i wicepremier Jakob Ellemann-Jensen.

Obecnie kobiety mogą dołączyć do armii na zasadzie dobrowolności. Nowy pomysł ma poparcie organizacji kobiecych i pojawia się, gdy Dania, podobnie jak reszta Europy, zapewnia coraz większe wsparcie Ukrainie w wojnie z Rosją.

Minister obrony ogłosił ten plan po opublikowaniu wniosków z raportu NATO, w którym krytykowano Danię za niewystarczające inwestycje w armię. Ministerstwo wstrzymało się z opublikowaniem pełnego raportu. Powołał się na „obecną sytuację w polityce bezpieczeństwa i agresję Rosji”.

Raport sporządzono, zanim Dania ogłosiła w zeszłym miesiącu, że chce zwiększyć wydatki na obronność o 865 milionów dolarów australijskich, aby osiągnąć 2 proc. produktu krajowego brutto w 2030, trzy lata wcześniej niż planowano wcześniej.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!