Europa Świat Wiadomości

Czy wrócą amerykańskie sankcje wobec Nord Stream 2?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal kresy.pl xzołowy republikański senator Ted Cruz przedstawił liderowi Demokratów w Senacie USA i sekretarzowi stanu ofertę polityczną. W zamian za sankcje na Nord Stream 2 jest skłonny do ustępstw w innej kwestii.

We wtorek prominentny senator Partii Republikańskiej, Ted Cruz złożył propozycję liderowi demokratycznej w Senacie USA, Charlesowi Schumerowi, propozycję dotyczącą sprawy Nord Stream 2. Zadeklarował, że w zamian za głosy za przywróceniem sankcji do budżetu obronnego USA, cofnie swój sprzeciw względem nominacji niektórych ambasadorów, wskazanych przez prezydenta Joe Bidena.

Cruz powiedział, że przedstawił swoją propozycję nie tylko Schumerowi, ale też sekretarzowi stanu, Antony Blinkenowi. – Moja propozycja jest na stole. Wszystko w rękach Schumera – oświadczył. Z jego wypowiedzi wynika, że Blinken skłonny jest poprzeć taką umowę polityczną.

Senator zaznaczył zarazem, że jego propozycja nie dotyczy wszystkim nominacji ambasadorskich. Nie zgodził się też podać nazwisk dyplomatów, co do których jest skłonny cofnąć swój sprzeciw.

Schumer powiedział dziennikarzom, że złożył Cruzowi kontrofertę. Nie ujawnił jednak, czego dotyczyła, ani czy oczekuje od Republikanina odblokowania wszystkich nominacji. Oświadczył jedynie, że „nie zamierza wdawać się w szczegóły”.

Wcześniej Cruz oraz inny republikański senator, Josh Hawley, przyczynili się do zablokowania większości nominacji dla nowych ambasadorów, wskazanych przez administrację Bidena. Senator otwarcie zapowiedział, że będzie spowalniał całą procedurę, dopóki władze nie nałożą zatwierdzonych przez Kongres sankcji względem Nord Stream 2.

Demokraci zaproponowali, żeby pozwolić Republikanom na głosowanie nad poprawką do ustawy, zgłoszoną przez Cruza i senatora Jamesa Rischa. Włączono ją do pakietu 25 propozycji. Została jednak zablokowana przez innego, znanego senatora Partii Republikańskiej, Marco Rubio. Domagał się albo głosowania nad jego poprawką dotyczącą zakazu importu towarów z chińskiej prowincji Xinjiang, albo głosowania w Izbie Reprezentantów.

Dodajmy, że głosy krytyczne względem polityki Białego Domu w sprawie Nord Stream 2 pojawiają się również wśród Demokratów.

Ted Cruz jest jednym z największych krytyków Nord Stream 2 w Kongresie USA. Angażuje się we wszelkie inicjatywy, dążące do zablokowania tego projektu.

W niedzielę minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock oświadczyła, że gazociąg Nord Stream II nie zostanie dopuszczony do eksploatacji w przypadku dalszej „eskalacji” napięcia na granicy Rosji z Ukrainą, na mocy porozumienia zawartego między USA i Niemcami.

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!