Wiadomości

Czy wkrótce dowiemy się, że Holokaust to robota Polaków?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Szwajcarska gazeta „Neue Zürcher Zeitung” po raz kolejny odmówiła publikacji polemiki ambasadora RP w Szwajcarii z artykułem dotyczącym słów historyka Holocaustu Yehuda Bauera. W publikacji przytoczono stwierdzenie badacza, że podczas Holocaustu „między 150 a 200 tys. Żydów zostało zamordowanych przez Polaków”.

O sprawie poinformowała ambasada Polski w Szwajcarii. Mimo wielu próśb „Neue Zürcher Zeitung” nie opublikowała odpowiedzi na zarzuty gazety autorstwa ambasadora RP. Dzieje się to po raz trzeci – poinformowała ambasada na Twitterze.

Zamieściła też pismo ambasadora Jakuba Kumocha, w którym dyplomata nawiązuje do publikacji gazety. Kumoch „odrzuca insynuację”, że podczas Zagłady Żydów z rąk Polaków zginąć miało „między 150 a 200 tys.”.

Kumoch zaznaczył, że przytoczone przez Bauera liczby to „rezultat sfałszowania źródła historycznego”. „Nie są one udowodnione naukowo. W lutym 2019 r. przyznał to dziennik »Jerusalem Post«, co dla mnie oznacza przełom w dialogu polsko-żydowskim” – pisze dyplomata.

Na koniec pisze, że „nie na miejscu jest”, by „wybitny historyk i profesor” Yehuda Bauer „powtarzał niesprawdzone i fałszywe informacje, a poważna gazeta bezkrytycznie je przepisywała”.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!