Polska Wiadomości Wiara

Czy w okresie Wielkanocy obostrzenia dot. zgromadzeń religijnych będą zwiększone do 50 osób?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal pch24.pl wiele wskazuje na to, że jeśli rząd nie przedłuży ostrych zakazów wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa, w zgromadzeniach religijnych od Wielkanocy będzie mogło brać udział nie 5, ale 50 osób. Kluczowe będą najbliższe dni i to czy zastosowana izolacja całego społeczeństwa przyniesie przełom w walce z pandemią.

Kolejne nakładane przez rząd obostrzenia sprawiły, że liczba uczestników zgromadzeń religijnych została ograniczona najpierw do 50, a później 5 osób. Jeszcze bardziej rygorystyczne zmiany dotyczące zasad izolacji wprowadzone od 1 kwietnia 2020 roku nie zmieniły tego stanu. Obostrzenia obowiązują do 11 kwietnia – do Wielkiej Soboty.

Jak zatem będą kształtowały się zakazy w następnych dniach? Jeśli rząd nie wprowadzi innych regulacji, – jak podał rmf24.pl powołując się na rozporządzenie – „Ograniczenia (…) polegają na obowiązku zapewnienia, aby w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, na danym terenie lub w danym obiekcie znajdowało się łącznie, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń, nie więcej niż 50 osób, wliczając w to uczestników i osoby sprawujące kult religijny lub osoby dokonujące pochowania lub osoby zatrudnione przez zakład lub dom pogrzebowy w przypadku pogrzebu – w okresie od dnia 12 kwietnia 2020 r. do odwołania”.

To oznacza, że w Wielkanoc drzwi kościołów zostałyby ponownie uchylone dla wiernych, a w Mszach w najważniejszą dla katolików uroczystość mogłoby wziąć udział po kilkadziesiąt osób.

Źródło: pch24.pl/rmf24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!