Felietony

Czy w czasie pełni Księżyca popełnianych jest więcej przestępstw?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Naukowcy sprawdzili, ile prawdy kryje się w przekonaniu, że w czasie pełni dochodzi do większej liczby przestępstw. To tylko przesąd – orzekają.

Zespół specjalistów z New York University przedstawił wyniki przeprowadzonego w trzech krajach badania, sprawdzającego wpływ fazy Księżyca na przestępczość.

W pierwszym kroku naukowcy przeanalizowali dostępne w literaturze naukowej informacje na ten temat, które – jak się okazało – przynosiły sprzeczne wyniki. Dlatego nawiązali współpracę z policją w kalifornijskim mieście Vallejo, dzięki czemu uzyskali dane na temat przestępstw popełnianych w latach 2014-2018. Analiza tych informacji pokazała brak jakichkolwiek korelacji z Księżycem.

Wynikami zainteresowały się inne oddziały policji i postanowiły sprawdzić własne dane. Naukowcy wykonali więc dodatkowe analizy informacji pochodzących z kanadyjskiego miasta Barrie oraz z Irapuato w Meksyku.

Wynik był taki sam.

„Choć tego typu analizy dostarczają wiele zabawy, wyniki mają praktyczne znaczenie dla policji, np. w czasie przydzielania czasu służby i rozdziału innych policyjnych zasobów. Ogólny wniosek z badania jest taki, że warto być czujnym przy kwestionowaniu swoich założeń i korzystać z naukowych danych. Czasami mogą one też zaskakiwać” – mówi jedna z badaczek, prof. Angela Hawken.

Więcej informacji na stronie:

https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019-10/nyu-dci102919.php

/Nauka w Polsce – PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!