Islam Polska Wiadomości

Czy w Białymstoku powstanie Muzułmańskie Centrum Kultury finansowane przez Arabie Saudyjską?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Podczas poniedziałkowego spotkania noworocznego pary prezydenckiej z przedstawicielami religii oraz mniejszości narodowych, mufti Tomasz Miśkiewicz (przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP) poinformował, że rząd Arabii Saudyjskiej przekaże w tym roku dla kierowanego przez niego związku budynek w Białymstoku. Ma się w nim mieścić Muzułmańskie Centrum Kultury i Edukacji.

– Rok 2018 jest dla nas wyjątkowy, gdyż dzięki wsparciu rządu Królestwa Arabii Saudyjskiej, w Białymstoku, mieście gdzie jest siedziba Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP zostanie przekazany budynek pod Muzułmańskie Centrum Kultury i Edukacji imienia króla Salmana Strażnika Dwóch Świętych Meczetów. Jest to podarunek Arabii Saudyjskiej wobec Tatarów Polskich, muzułmanów, którzy od ponad 600 lat żyją zgodnie i w harmonii w RP – powiedział mufti Tomasz Miśkiewicz podczas przemówienia w pałacu prezydenckim.

Muzułmański Związek Religijny w RP, uznany oficjalnie w 1925 roku, liczy obecnie ok. 6 tys. członków, w sześciu gminach wyznaniowych, zrzesza przede wszystkim Tatarów, polskich muzułmanów. Największe ich skupiska są w województwie podlaskim (w Białymstoku, Sokółce, Suchowoli i Dąbrowie Białostockiej). Na Podlasiu żyje obecnie ok. 1,7 tys. Tatarów. W Rzeczypospolitej ich przodków osiedlił  król Jan III Sobieski. Nie mając środków, żeby zapłacić im za udział w wyprawie wiedeńskiej, dał im w posiadanie kilka wsi na Podlasiu m.in. Kruszyniany, Bohoniki czy Malewicze. Ich potomkowie żyją tu do dziś. Część ich zrzeszona jest w Muzułmańskim Związku Religijnym w RP (MZR w RP).

Członkowie MZR w RP plany budowy w Białymstoku dużego kompleksu pod nazwą Centrum Kultury Islamu mają już od początku lat 90. ubiegłego wieku. Z myślą o takiej inwestycji Gmina Muzułmańska w Białymstoku kupiła wtedy nieruchomość przy ul. Pomorskiej (1,1 ha). Na tych gruntach miał stanąć meczet, szkoła koraniczna i zaplecze administracyjno-socjalne. Jako pierwszą zaczęto budować szkołę koraniczną. Jednak z powodu braku środków nie zakończono nawet stanu surowego obiektu. Nieukończony budynek popadł w ruinę, a dziś nadaje się jedynie do rozbiórki.

W grudniu 2017 roku MZR w RP wystawił całą działkę przy ulicy Pomorskiej na sprzedaż. W urzędzie miejskim trwa przekształcanie zagospodarowania tego gruntu, tak aby można tam było wznosić obiekty mieszkaniowe. Również w grudniu mufti Tomasz Miśkiewicz informował, iż za uzyskane ze sprzedaży gruntów pieniądze gmina muzułmańska chce kupić gotowy budynek o powierzchni około 350-500 m kw. i zaadaptować go na cele edukacyjne i kulturalne społeczności muzułmańskiej i tatarskiej. Nie było wówczas mowy o wsparciu finansowym tej inwestycji przez wahabicką Arabię Saudyjską.

W Białymstoku MZR w RP ma swoją główną siedzibę. W połowie 2017 roku kupił od miasta (użytkowany już przez MZR w RP od dłuższego czasu) drewniany budynek, w którym mieści się też dom modlitwy. Zapłacił za tę nieruchomość blisko 190 tys. zł, korzystając z bonifikaty przysługującej związkom religijnym w związku z ich działalnością.

Również w Białymstoku ma swoją siedzibę (w domu jednorodzinnym przy ulicy Hetmańskiej) oddział Centrum Kultury Muzułmańskiej należący do Ligi Muzułmańskiej w RP, drugiego muzułmańskiego związku wyznaniowego, wpisanego do rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych w 2004 roku. Liga zrzesza muzułmanów przybywających do Polski na studia oraz do pracy, emigrantów, a także osoby przechodzące na islam. Według szacunków, w całej Polsce liczy ona około 25 tys. członków. W Białymstoku do Ligi Muzułmańskiej w RP należą m. in. uchodźcy z Czeczenii.

Autor: Adam Białorus

Źródło: pch24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!