Wiadomości

Czy to koniec polsko-duńskiego sporu granicznego?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Po intensywnych negocjacjach Dania i Polska uzgodniły przebieg morskiej granicy, która podzieli szelfy kontynentalne i wyłączne strefy ekonomiczne obydwu państw w części Morza Bałtyckiego, znajdującej się na południe od Bornholmu – podało w czwartek polskie MSZ.

– Znaczne przybliżenie się do zakończenia ponad 40-letniego sporu jest powodem mojej wielkiej satysfakcji. Ponieważ umowa opiera się na sprawiedliwym rozwiązaniu, jestem przekonany, że przysłuży się wzmocnieniu naszych dwustronnych stosunków i współpracy, jak również przyczyni się do zapewnienia przejrzystości prawnej w regionie Morza Bałtyckiego – podkreślił szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz.

Duński minister spraw zagranicznych Anders Samuelsen ocenił, że „porozumienie jest historycznym krokiem w kierunku przejrzystości w regionie”. – Jestem bardzo zadowolony z tego, że w końcu mamy uzgodnioną granicę z Polską. Porozumienie jest historycznym krokiem w kierunku przejrzystości w regionie, z korzyścią dla obydwu stron – zaznaczył. Dodał, że „w bardzo bliskiej przyszłości” spodziewa się podpisania stosownej umowy w tej sprawie.

Polskie MSZ zaznaczyło, że negocjacje przyniosły sprawiedliwe rozstrzygnięcie, które zostało osiągnięte zgodnie z Konwencją Narodów Zjednoczonych o prawie morza z 10 grudnia 1982 r. oraz stosownym orzecznictwem międzynarodowym. Aby umowa mogła wejść w życie, musi także zostać zaakceptowana w ramach wewnętrznych procedur obydwu państw.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!