Świat Wiadomości

Czy Stany Zjednoczone wycofają się z traktatu rozbrojeniowego INF?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal kresy.pl John Bolton, doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego rekomenduje wycofanie się Stanów Zjednoczonych z traktatu rozbrojeniowego INF w związku z zarzutami o naruszanie jego postanowień przez Rosję – pisze brytyjski „Guardian”. Miałoby to zarazem odblokować USA możliwość przeciwdziałania chińskim zbrojeniom na Pacyfiku.

W sobotę informacje o rekomendacji Johna Boltona ws. traktatu INF podał brytyjski dziennik „Guardian”. Według gazety, doradca Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego napotyka w tej kwestii na opór. Oponować mają Departament Stanu USA, Pentagon, a także sojusznicy Stanów Zjednoczonych. Decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

Trump ma do o 15 stycznia 2019 roku poinformować Senat, czy Rosja narusza układ o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu (INF) i czy układ ten pozostaje prawnie wiążący dla USA. Amerykańskiego prezydenta obliguje do tego projekt ustawy o wydatkach na obronność.

Zdaniem amerykańskiej administracji Rosja narusza układ INP wdrażając pociski manewrujące 9M729, odpalane przynajmniej z części wyrzutni Iskander. Przypuszczalnie są one zbliżone do pocisków Kalibr odpalanych z okrętów. Ich zasięg szacuje się na 2,6 tys. km. O tym, że system ten zapewne narusza INF mówił też sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, podkreślając, że strona rosyjska musi się do tych zarzutów odnieść. Moskwa zaprzecza twierdzeniom Amerykanów i sama oskarża ich o łamanie porozumienia, wskazując na rozmieszczenie w Japonii elementów amerykańskiego systemu rakietowego Aegis Ashore.

Według „Guardiana”, Bolton sprzeciwia się układom o kontroli zbrojeń. Gazeta powołuje się w tym kontekście na byłe oficjalne osobistości amerykańskie, twierdząc, że doradca Trumpa blokuje rozmowy w sprawie przedłużenia układu New Start. Ogranicza on liczbę strategicznych głowic nuklearnych i środków ich przenoszenia posiadanych przez USA i Rosję. Układ ten wygasa w 2021 roku, Moskwa sygnalizuje, że jest zainteresowana jego przedłużeniem.

Brytyjski dziennik pisze również, że Waszyngton w tym tygodniu powiadomił o rekomendacji Boltona ws. INF swoich europejskich sojuszników. Miało to na celu wysondowanie ich stanowiska. Gazeta podkreśla, że „zaalarmowało to” Brytyjczyków, postrzegających ten układ jako ważny filar kontroli zbrojeń.

W przyszłym tygodniu Bolton ma udać się do Rosji, gdzie będzie rozmawiał z prezydentem Władimirem Putinem. „New York Times” napisał, że doradca Trump ds. bezpieczeństwa narodowego zamierza wówczas poinformować Rosjan o planach wycofania się USA z INF. Dzięki temu, Stany Zjednoczone miałyby odblokowaną możliwość przeciwdziałania chińskim zbrojeniom na Pacyfiku.

Co o tym myślicie? Czekamy na wasze komentarze.

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!