Wiadomości

Czy specjalne oddziały irańskiej policji zapobiegną dalszym starciom turecko-kurdyjskim?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Do miasta Naghade, w Azerbejdżanie Zachodnim, gdzie doszło do gwałtownych starć pomiędzy Turkami i Kurdami, ściągane są specjalne oddziały irańskiej policji. Czy zapobiegną one dalszym starciom?

Przypomnijmy, że wszystko zaczęło się od strzałów oddanych przez funkcjonariuszy policji podczas interwencji do dwóch młodych Kurdów, z których jeden nie żyje. Dodajmy, że liczące sto kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców miasto Naghade, podobnie jak i cały Azerbejdżan Zachodni, zamieszkają głównie Turcy i Kurdowie.

W trakcie protestu doszło do starć biorących z nich udział młodych ludzi z policją. Do miasta zaczęli ściągać Kurdowie z innych miejscowości, co wywołało niepokój miejscowych Turków, którzy postanowili przeszkodzić w koncentracji Kurdów w mieście. Warto przy tym odnotować, że w relacjach tureckich owi Kurdowie określani są mianem sympatyków Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), a sama PKK miała ponoć wzywać do rozprawy z Turkami.

W rezultacie doszło do gwałtownych starć, którym towarzyszyły akty wandalizmu. Dopiero po dłuższym czasie do Naghade zaczęły przybywać specjalne oddziały irańskiej policji.

Filmy z dzisiejszych zamieszek można obejrzeć tutaj:

Gwałtowne starcia Turków z Kurdami w Iranie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!