Europa Polska Wiadomości Wiara

Czy istnieje szansa na ocalenie pomnika Jana Pawła II (z krzyżem), znajdującego się w francuskim mieście Ploërmel?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kuria biskupia w Vannes złożyła ofertę zakupu terenu parkingu, na którym znajduje się uwieńczony krzyżem pomnik Jana Pawła II. Mer Ploërmel, Patrick Le Diffon w rozmowie z pch24.pl powiedział, że podpisania kontraktu z diecezją powinno dojść w grudniu. Prywatyzacja terenu umożliwi pozostanie pomnika w obecnej formie.

– Nasi przeciwnicy walczący z krzyżem, którym Rada Stanu przyznała rację domagając się jego usunięcia, projekt zakupu terenu przez Kościół uważają za formę ominięcia przez merostwo prawa zakazującego obecności symboli religijnych w przestrzeni publicznej. My chcemy tej obecności i zrobimy wszystko, by pomnik nie został naruszony. Prawo daje nam takie możliwości więc będziemy legalnie z niego korzystać – deklarował Patrick Le Diffon.

Na 26 listopada planowana jest w Ploërmel manifestacja organizowana przez stowarzyszenie „Nie ruszaj mojego Krzyża”.

– Przestańmy wstydzić się naszej historii! Przestańmy wstydzić się naszej tożsamości! Zmobilizujmy się na rzecz pozostania statuy i jej krzyża! Apelujemy o jedność Francuzów – napisano w wydanym komunikacie.

– Uczestnicząc w manifestacji działacze organizacji politycznych, związków zawodowych będą mogli zabierać głos, by wyrazić ich przesłanie domagające się pozostawienia statuy i jej Krzyża w Ploërmel. To zebranie obywatelskie umożliwi każdemu mieszkańcowi Ploërmel, każdemu Bretończykowi i każdemu Francuzowi potwierdzenie przywiązania do statuy Papieża i jej Krzyża – twierdzą organizatorzy manifestacji.

Źródło: pch24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!