Świat Wiadomości

Czy Donald Trump zdecyduje o wyjściu USA z umowy o wolnym handlu z Koreą Południową?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W sobotę, podczas wizyty w Houston w Teksasie, Trump powiedział jedynie, że w przyszłym tygodniu będzie rozmawiał ze swoimi doradcami o przyszłości umowy handlowej z Koreą Południową, kraju, który jest kluczowym sojusznikiem USA w Azji.

Według „Washington Post” przeciwni wyjściu USA z tego porozumienia, w czasie gwałtowanie rosnącego napięcia na Półwyspie Koreańskim, są doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego H.R. McMaster i szef Pentagonu James Mattis. Niewykluczone, jak pisze gazeta, że ostatecznie Trump zdecyduje się na renegocjowanie obowiązującej od 2012 roku umowy.

Już wcześniej Trump groził wycofaniem USA z tej – jak określał – „nierównej umowy”, wskazując na bardzo wysoki deficyt w handlu z Koreą Południową.
20 sierpnia zakończyła się pierwsza runda negocjacji zmian w układzie o wolnym handlu NAFTA, która ujawniła poważne różnice zdań pomiędzy sygnatariuszami układu – USA, Kanadą i Meksykiem.

Donald Trump podczas kampanii wyborczej nazwał układ NAFTA „najgorszym porozumieniem w historii świata” i obiecał wycofanie się USA z tego układu. Jednak po objęciu urzędu prezydenta zmienił zdanie. Zamiast zerwania układu, który przyczynił się do stworzenia największej strefy wolnego handlu na świecie, Trump zgodził się na jego renegocjowanie.

Źródło: tvp.info

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!