Gospodarka Polska Wiadomości

Czy doczekamy w końcu repolonizacji mediów?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W sejmie odbędzie się posiedzenie komisji kultury środków przekazu poświęcone sytuacji na rynku medialnym w aspekcie kapitału zagranicznego. Dziś ponad 90 proc. gazet regionalnych jest w rękach niemieckiego kapitału, z czego większość polskich czytelników nie zdaje sobie sprawy – przypomina Telewizja Republika, dodając, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pracuje nad projektem ustawy dekoncentracyjnej w kontekście dominacji niemieckiego kapitału na polskim rynku medialnym. Sprawą repolonizacji zajęli się również parlamentarzyści.

 

Telewizja Republika przypomina w związku z tym, że proces przejęcia polskich tytułów przez niemieckich wydawców trwał przez ostatnie 26 lat i był efektem zmian zaplanowanych przed upadkiem komunizmu. Ostatnia duża koncentracja mediów na rzecz niemieckiego kapitału miała miejsce w 2015 roku podczas rządów Platformy Obywatelskiej. Wówczas UOKiK wyraził zgodę na kupno od brytyjskiej spółki udziałów w spółce Media Regionalne (właściciel 12 gazet regionalnych i 4 rozgłośni radiowych). W wyniku fuzji spółek grupa zmieniła nazwę na Polska Press Grupa, będąc tym samym częścią niemieckiego giganta.

 

Więcej:
http://telewizjarepublika.pl/konieczna-repolonizacja-mediow-kaczynski-mamy-do-czynienia-z-niedopuszczalna-sytuacja-musimy-chronic-swoj-rynek-przed-wplywami-zagranicznymi-koniec-systemu,41322.html

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!