Europa Wiadomości

Członkowie portugalskiego parlamentu będą musieli ujawnić swą przynależność do masonerii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Osoby zajmujące funkcje publiczne muszą ujawnić swoją przynależność do tajnych organizacji, takich jak masoneria – wynika z ustawy uchwalonej przez parlament Portugalii.

Podczas czwartkowego głosowania w jednoizbowym Zgromadzeniu Republiki przepisy o tzw. przejrzystości w polityce poparły wszystkie ugrupowania z wyjątkiem rządzących krajem socjalistów.

Nowe prawo przewiduje, że zarówno deputowani do parlamentu, jak i inne osoby pełniące funkcje publiczne muszą ujawnić swoją przynależność do wszelkich organizacji, w tym również tych o charakterze poufnym, takich jak masoneria.

Zgodnie z nowymi przepisami osoba zajmująca stanowisko publiczne będzie musiała też w swoim życiorysie ujawnić czy należy do organizacji o charakterze religijnym, w tym do uznawanej w Portugalii za oddziałującej na politykę Opus Dei.

Obowiązkowe będzie też podanie informacji o przynależności do wszelkich innych związków, stowarzyszeń, a nawet klubów sportowych.

Według lizbońskiego tygodnika “Expresso”, który szacuje, iż w Portugalii loże masońskie liczą łącznie kilka tysięcy członków, do najbardziej znanych członków masonerii w tym kraju należą byli ministrowie Vitalino Canas, Miguel Relvas, Joao Soares, a także Antonio Vitorino.

Ten ostatni, który był w przeszłości również komisarzem UE ds. wewnętrznych i sprawiedliwości, pełni obecnie funkcję szefa Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji.

Będzie ciekawie…

Źródło: polsatnews.pl

 

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!