Gospodarka Wiadomości

Czeski koncern energetyczny chce się wycofać z polskiego rynku

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Czeski koncern energetyczny CEZ chce być mniej zależny od węgla, dlatego myśli o sprzedaży polskich aktywów wytwórczych – informuje „Puls Biznesu”. Wśród nich jest m.in. podkrakowska Elektrownia Skawina.

CEZ, czeska grupa energetyczna kontrolowana przez państwo, zaczyna się wyprzedawać. Pod młotek ma trafić jej majątek w Bułgarii, Rumunii i Turcji, ale grupa planuje też sprzedaż dwóch polskich elektrowni.

– W celu obniżenia emisji dwutlenku węgla w ramach grupy rozważamy wycofanie się z Polski, gdzie mamy dwa źródła węglowe – powiedział dziennikowi „Hospodarske Noviny” Daniel Benes, prezes grupy.

O wycofaniu się CEZ z Bałkanów mówi się od dawna, jednak informacja o możliwości sprzedaży aktywów w Polsce to nowość. Chodzi o podkrakowską Elektrownię Skawina i chorzowską elektrociepłownię ELCHO, które czeski koncern kupił w 2006 r.

69,8 proc. akcji CEZ należy do czeskiego rządu. Premier Andrej Babis powiedział w rozmowie z czeskim dziennikiem, że nic nie wie o planach koncernu.

– Nie mam takich informacji, nie rozmawiałem z CEZ o tym. Zawsze krytykowałem CEZ za ekspansję zagraniczną, która pod wieloma względami nie powidła się. Powinni inwestować w Czechach w energetykę atomową. Nowy blok już dawno powinien być zbudowany – ocenił Babis.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!