Europa Wiadomości

Czesi zamykają szkoły w związku z zagrożeniem koronawirusem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal kresy.pl władze Czech zadecydowały we wtorek o przedsięwzięciu bardziej radykalnych środków zapobiegających szerzeniu się koronowirusa.

Premier Czech Andrej Babiš ogłosił we wtorek, że zajęcia w w szkołach w tym kraju zostaną zawieszone. Pracę dydaktyczną prowadzić będą jedynie uniwersytety. Dodatkowo w Czechach zakazane zostały wszelkie imprezy gromadzące więcej niż 99 osób. „Zakaz organizowania imprez ma charakter ogólnokrajowy i nie ma znaczenia, czy jest to przedsięwzięcie prywatne, państwowe czy organizatorem jest samorząd” powiedział Babiš. Szef czeskiego rządku nie skonkretyzował czy zakaz dotyczy także zgromadzeń religijnych. W Czechach odnotowano dotychczas 32 osoby zakażone groźnym wirusem.

Podobny krok podjęły jeszcze w poniedziałek władze sąsiedniej Słowacji. Od dzisiaj obowiązuje tam zakaz organizowania imprez zbiorowych. Zamknięto też wszystkie szkoły. Na Słowacji ujawniono 7 osób zakażonych koronawirusem. Decyzję o zakazie zgromadzeń podjął we wtorek także rząd Polski. Polskie szkoły nadal będą prowadzić lekcje choć premier Mateusz Morawieki nie wykluczył ich zamknięcia.

Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem potwierdzono w Polsce 4 marca. We wtorek odnotowano już 18 zakażonego w naszym kraju. Pacjenci przebywają na oddziałach zakaźnych w szpitalach w Krakowie, Raciborzu, Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie, Szczecinie, Ostródzie i Zielonej Górze. Nowego zarażonego wykryto w województwie mazowieckim.

Tymczasem wyraźnie spadła liczba nowych zakażeń w Chinach gdzie pojawił się nowy groźny wirus. Sytuacja poprawia się nawet w prowincji Hubei gdzie wybuchła epidemia

Czy Polskę też to czeka?

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!