Wiadomości

Czesi otwierają granicę z województwem śląskim

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„Sytuacja epidemiologiczna w województwie śląskim w Polsce znacznie się poprawia, dlatego planujemy złagodzenie restrykcji dotyczących ruchu granicznego od przyszłego tygodnia” – napisał w sobotę na Twitterze minister zdrowia Czech Adam Vojtiech. O przywrócenie standardowego ruchu zabiegały władze samorządowe i resort dyplomacji. Na ten temat z premierem Czech rozmawiał też szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki.

W połowie czerwca Republika Czeska przywróciła normalny ruch na swych granicach i zniosła kontrole graniczne na wewnętrznych granicach strefy Schengen wprowadzone okresowo w związku epidemią koronawirusa. Zniesienie restrykcji nie dotyczyło jednak wszystkich obszarów.

12 czerwca czeskie Ministerstwo Zdrowia podało, że woj. śląskie w Polsce zostało uznane za obszar o wysokim zagrożeniu epidemicznym, co oznacza, że nie obejmuje go przywrócenie od 15 czerwca normalnego ruchu granicznego.

Teraz – jak czytamy w twitterowym wpisie szefa czeskiego resortu zdrowia – przedstawianie na granicy ujemnych wyników badań na obecność koronawirusa lub przechodzenie 14-dniowej kwarantanny nie będzie już konieczne. Dodał szef czeskiego resortu zdrowia.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!