Wiadomości

Czesi mieszkający przy granicy wolą tankować w Polsce

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Portal wprost.pl, powołując się na czeski portal Seznam Zpravy, pisze, że liczba samochodów tankujących na czeskich stacjach położonych blisko granicy z Polską spadła o połowę. Niektóre stacje benzynowe obniżyły marże, starając się utrzymać klientów. To jednak niewiele daje.

Polski rząd przedłużył obniżkę podatków na żywność i paliwo do końca tego roku, a dla stacji benzynowych na granicy oznacza to, że klienci nie wrócą do nich jeszcze przez co najmniej pół roku.

W efekcie stacje benzynowe w regionie przygranicznym od początku roku borykają się ze spadkiem ruchu. Wśród nich jest firma W8, która obsługuje osiem stacji benzynowych w pobliżu granicy z Polską, m.in. w Czeskim Cieszynie, wsiach Hrabová, Orlová czy Hnojník.

“Dostosowaliśmy cenę tak, że jesteśmy przynajmniej częściowo konkurencyjni, ale i tak nie można walczyć z Polakami, gdy mają niższy VAT niż w Czechach” – mówi w rozmowie z portalem Seznam Zpravy Jozef Valenta, dyrektor wykonawczy spółki W8.

Stacje benzynowe, które teraz borykają się ze spadkiem sprzedaży, próbują więc zwabić Czechów obniżkami cen benzyny i oleju napędowego. Jak mówi Jozef Valenta, na niektórych przygranicznych stacjach marże są niższe o 50 proc. Klienci jednak nie wracają.

Podczas gdy średnia cena litra benzyny Natural 95 w Czechach spadła o 1,41 CZK do 44,1 CZK, kierowcy w Polsce tankują średnio 7,32 zł (38,25 CZK).

W porównaniu do zeszłego tygodnia cena oleju napędowego również spadła o 1,10 CZK do 45,11 CZK za litr, ale w Polsce litr kosztuje 7,5 zł (39,19 CZK). Jak wylicza portal Seznam Zpravy, czescy kierowcy mogą zaoszczędzić prawie sześć koron na litrze na wycieczce do Polski.

/wprost.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!