Wiadomości

Czechy znacząco zwiększają wydatki zbrojeniowe oraz stan liczebny armii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Czechy zamierzają powiększyć armię o siedem tys. żołnierzy – zapowiedział w piątek czeski minister obrony Martin Stropnicky. Praga planuje również podniesienie do 2020 roku poziomu wydatków na obronność z 1 do 1,4 proc. PKB.

– W ciągu najbliższych pięciu – siedmiu lat personel wojskowy zostanie zwiększony z 23 tys. do 30 tys. osób – powiedział Stropnicky podczas uroczystości w Akademii Obrony w Brnie.

Minister podkreślił, że już w 2016 roku udało się zwiększyć liczebność armii o 1,3 tys. osób, co stanowi rekordowy wynik.

Wraz z ministrem finansów Ivanem Pilnym ogłosił również plan wzrostu budżetu obronnego do poziomu 1,4 proc PKB do 2020 roku. Obecnie czeskie wydatki na wojsko stanowią około 1 proc. PKB.

– Zakres działalności jest bardzo szeroki. Potrzebujemy kierowców, chirurgów czy pilotów – powiedział minister, zachęcając do rekrutacji.

Minister nie ukrywa, że werbunek nowych żołnierzy może być utrudniony w obliczu czteroprocentowej stopy bezrobocia w Czechach, która jest najniższa w UE.

Stropnicky wskazał, że w stosunku do liczby ludności kraju czeska armia jest relatywnie nieliczna jak na warunki europejskie.

– Nikt nie może nam powiedzieć, że mamy za dużo żołnierzy – zaznaczył minister obrony.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!