Polska Wiadomości

Czechy zamknęły swe granice dla Polaków w związku z pandemią

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal onet.pl w związku ze wzrostem zachorowań na koronawirusa w Polsce władze Republiki Czeskiej zamykają swoje granice dla obywateli Polski.

Od najbliższego poniedziałku 9.11 obywatele Polski nie będą mogli wjechać na terytorium Czech. Polska została umieszczona na tzw. czerwonej liście pod kątem bezpieczeństwa podróżowania. Oznacza to, że Polska jest na liście krajów wysokiego ryzyka zachorowania na koronawirusa.

Wyjątkiem dotyczącym możliwości wjazdu na terytorium Czech z kraju wysokiego ryzyka (w tym Polski) zostały objęte m.in. osoby z poniższej listy, które przy pobycie powyżej 12 godzin zobowiązane są do przetestowania się i wypełnienia formularza lokalizacyjnego:

 • cudzoziemcy posiadających zezwolenie na pobyt stały lub tymczasowy w krajach o niskim ryzyku wystąpienia COVID-19,
 • posiadacze ważnej wizy długoterminowej, zezwolenia na pobyt stały lub czasowy w Republice Czeskiej wydane przez Republikę Czeską,
 • cudzoziemcy z ważnym zezwoleniem na pobyt czasowy lub stały na terenie UE,
 • członkowie rodzin (w tym możliwy do udowodnienia stały związek partnerski) obywateli Republiki Czeskiej lub obywateli UE z pobytem na terenie Republiki Czeskiej,
 • pracownicy transportu międzynarodowego,

oraz

 • jeżeli wjazd tych cudzoziemców leży w interesie Republiki Czeskiej, o ile powód wjazdu jest potwierdzony odpowiednim dokumentem (np. uczniowie, studenci, pracownicy transgraniczni, partnerzy biznesowi, dyplomaci),
 • w sytuacjach w nagłych (np. konieczność pobierania planowanych świadczeń zdrowotnych, wypełnienie obowiązków nałożonych przez sąd, wyjazd na podstawie wezwania organu państwowego, wykonanie postanowienia sądu, postępowanie urzędowe, niezbędna opieka nad bliskimi członkami rodziny niezdolnymi do samodzielnej opieki, korzystanie z prawa do opieki nad małoletnim lub do kontaktu z małoletnim, inne sytuacje humanitarne), pod warunkiem, że powód wjazdu jest potwierdzony odpowiednimi dokumentami.

Przyjazd do Czech dla osób wyżej wymienionych na okres powyżej 12 godzin (o ile pobyt w kraju wysokiego ryzyka w ostatnich 14 dniach trwał dłużej niż 12 godzin) wymaga: wypełnienia elektronicznego formularza zgłoszeniowego przyjazdu, poddania się testowi PCR w ciągu 5 dni od przyjazdu i przedłożenia wyniku badania do regionalnej stacji higieny. Republika Czeska honoruje również testy PCR wykonane w innym państwie członkowskim UE nie starsze niż wykonane do 72h.

Wyjątkiem od tej zasady, tj. zwolnieniem z obowiązku wypełnienia formularza lokalizacyjnego i testowania na COVID 19, zostali objęci m.in.:

 • pracownicy transportu międzynarodowego,
 • obywatele UE i cudzoziemcy posiadający zezwolenie na pobyt stały lub długoterminowy na terenie UE, którzy w ciągu 12 h przejeżdżają przez Czechy TRANZYTEM, lub podróżują do Czech na okres nieprzekraczający 12 godz. z pilnych powodów zdrowotnych, rodzinnych, biznesowych lub zawodowych,
 • dzieci poniżej 5. roku życia, dyplomaci akredytowani w Czechach,
 • pracownicy transgraniczni, uczniowie i studenci, którzy w celu wykonywania pracy lub nauki regularnie przekraczają przynajmniej raz w tygodniu granicę z państwem sąsiadującym.

Podróże z państw niskiego ryzyka zachorowania (zielone) nie generują żadnych obostrzeń (brak obowiązku przedłożenia negatywnego testu na obecność COVID-19 czy poddania się kwarantannie). Podróże turystyczne od 22.10 nie są jednak możliwe, zaś infrastruktura hotelowa nie świadczy usług zakwaterowania turystów.

W Czechach od połowy października nie działają szkoły, a uczniowie uczą się zdalnie. W kraju, w którym epidemia koronawirusa rozprzestrzenia się niemal najszybciej w Europie, rząd wprowadził na początku październiku stan wyjątkowy, który potrwa co najmniej do 20 listopada. Zamknięte są punkty handlowe i usługowe poza tymi dostarczającymi podstawowe produkty. Nie pracują hotele, siłownie, kina, teatry i baseny. Restauracje i bary prowadzą wyłącznie sprzedaż na wynos.

Od godz. 21 do 5 rano obowiązuje godzina policyjna. W ciągu dnia z domów wolno wychodzić tylko do pracy, po niezbędne zakupy, do lekarza czy rodziny. Dozwolone są spacery z psami w odległości do 500 m od miejsca zamieszkania. W przestrzeni publicznej nie można się poruszać w grupach większych niż dwuosobowe. Zakazano wszelkich zgromadzeń publicznych. Urzędy pracują zdalnie, a dla interesantów są otwarte dwa dni w tygodniu przez pięć godzin.

W środę w Czechach przybyło 15 729 nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2, najwięcej od początku epidemii. Rośnie także liczba hospitalizowanych – wynika z opublikowanych we wtorek danych ministerstwa zdrowia.

W poprzednich dniach tempo przyrostu nowych przypadków infekcji w Czechach malało. Dane ze środy świadczą o odwrotnym trendzie. Aktualnie w kraju jest 174 820 zakażonych. Łącznie od 1 marca pozytywne testy miało 378 700. Dotychczasowy rekord dziennego wzrostu zakażeń – z 27 października – był o 67 niższy.

Z ostatnich danych resortu zdrowia wynika, że w szpitalach jest 8278 pacjentów z COVID-19. W ciężkim stanie jest 1244 z nich. Według zaktualizowanych danych dotyczących wtorku w Czechach zanotowano 223 zgony. To najwyższa dzienna liczba zmarłych. Łącznie zmarły 4133 zakażone osoby.

W kraju obowiązuje stan wyjątkowy i nadzwyczajne ograniczenia, związane z wychodzeniem z domów oraz działalnością placówek handlowych. Zamknięte są szkoły, restauracje, część placówek handlowych i usługowych. Premier Andrej Babisz zapowiadał w środę, że gabinet jeszcze w tym tygodniu chce przedyskutować termin ponownego otwarcie szkół i sklepów.

Czy powinniśmy zrobić to samo?

Źródło: onet.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!